X

وصل کردن آژیر به دوربین مداربسته

 

بسیاری از افراد تمایل دارند که هنگام نصب دوربین های مدار بسته، زنگ آژیر به گوشی آن ها نیز متصل شود تا در صورت مشاهده افراد مشکوک، سریعا مطلع شوند. اتصال دوربین مداربسته به سیستم آژیر بسیار ساده است. قبل از اتصال این سیستم ها، باید دوربین مداربسته مناسب را  برای نقشه سیم کشی خانه هوشمند تهیه کنید. ویژگی این سیستم ها برای وصل کردن آژیر به دوربین مداربسته چیست؟

 

تنظیمات دوربین مداربسته برای وصل کردن آژیر به دوربین مداربسته

همان طور که در مقدمه ذکر کردیم؛ اولین قدم برای وصل کردن آژیر به دوربین مداربسته تهیه یک دوربین مداربسته و دزدگیر مناسب است. دوربین مداربسته مستقل باید دارای ورودی و خروجی آلارم باشد، همچنین سیستم دزدگیر باید دارای مناطق سیمی سخت باشد. بنابراین اگر سیستم دزدگیر شما فقط دارای زون های بی سیم باشد، نمی تواند به دوربین مداربسته متصل شود. پس از انجام سیم کشی صحیح بین سنسورها و دوربین مداربسته، هنگامی که سنسور فعال می شود، سیستم دوربین مداربسته شروع به ضبط ویدیو برای آن کانال می کند. وقتی که بین سیستم هشدار و دوربین مداربسته ارتباط برقرار می کنید، هنگامی که دوربین های امنیتی حرکت را تشخیص می دهند، سیستم دوربین مداربسته نه تنها شروع به ضبط می کند، بلکه سیستم هشدار را نیز فعال می کند.

اتاق کنترل دوربین مداریسته

علاوه بر این، به جز سیم کشی صحیح بین سنسور (یا سیستم هشدار) و دوربین مداربسته، شما همچنین باید پیکربندی صحیحی را در دوربین مداربسته انجام دهید، سپس سیستم همانطور که انتظار دارید کار خواهد کرد.

از دوربین مداربسته بیشتر به عنوان یک دستگاه ضبط برای نظارت تصویری استفاده می شود، برخی از دستگاه های دوربین مداربسته دارای ورودی های صوتی هستند، اما دستگاه شما همچنین ممکن است با خروجی های اضافی برای اجرای اقداماتی مانند روشن کردن چراغ ها، باز کردن قفل درها، باز کردن درها و ... نیز همراه باشد.

این خروجی ها در پشت دستگاه دوربین مداربسته شما قرار دارند و می توانند NO (به طور معمول باز) یا NC (به طور معمول بسته) باشند. خروجی NO (به طور معمول باز) به معنای وضعیت اولیه موقعیت خروجی قبل از فعال سازی است، در این حالت هیچ تداومی بین نقاط اتصال وجود نخواهد داشت در حالی که خروجی فعال نیست. هنگامی که خروجی انرژی می گیرد، بین هر دو نقطه اتصال تداوم وجود خواهد داشت. خروجی معمولاً بسته دارای اثر معکوس است، به این معنی که در زمانی که خروجی غیرفعال است، بین نقاط اتصال تداوم وجود خواهد داشت و هنگامی که خروجی فعال است، تداومی بین نقاط اتصال وجود نخواهد داشت. به خاطر داشته باشید که این خروجی ها تغذیه نمی شوند، به این معنی که برق را از کنتاکت ها تامین نمی کنند، بنابراین می توانید از آنها به عنوان کنتاکت برای کنترل مدارهای تغذیه خارجی استفاده کنید. همچنین، این کنتاکت ها بسته به مدل دوربین مداربسته شما و نوع ولتاژی که استفاده می کنید، تحمل خاصی از 0.25 تا 2 آمپر دارند.

 

خروجی های آلارم دوربین مداربسته

این خروجی‌ها را می‌توان برای کاربردهای مختلفی مانند روشن یا خاموش کردن چراغ‌ها در حیاط جلو یا عقب، راه‌اندازی درب‌های گاراژ، غیرفعال کردن موقت یا فعال کردن سنسورهایی مانند آشکارسازهای حرکت یا سوئیچ‌های درب استفاده کرد. بهتر از همه، این خروجی ها می توانند برنامه ای برای تعامل با دوربین ها باشند، به عنوان مثال می توانید هر بار که تشخیص حرکت دوربین فعال می شود یک خروجی را فعال کنید، بنابراین اگر دوربین حرکت را تشخیص دهد، به طور خودکار خروجی را فعال می کند، و اگر می خواهید از یک منطقه (مثلاً حیاط خلوت خود) محافظت کنید، می‌توانید یک رله 12VDC را به یکی از خروجی‌های دوربین مداربسته خود وصل کنید تا بوق بلندی را به صدا درآورد و ایجاد ترس کند. یا اگر می‌خواهید به حیوان خانگی خود اجازه دهید وارد شود. در قسمت خاصی از خانه شما می توانید خروجی سنسور حرکت یا تماس درب زنگ هشدار را برای این منطقه غیرفعال کنید، بنابراین زنگ هشدار را فعال نمی کند.

 

کنترل دوربین مدار بسته از دور

 

آموزش وصل کردن آژیر به دوربین مداربسته

یکی از ویژگی‌های عالی سیستم‌های دوربین‌های امنیتی ، امکان وصل کردن آژیر به دوربین مداربسته یا NVR است. این امکان وجود دارد که یک آژیر را به ضبط کننده هایی که دارای پانل ورودی/خروجی آلارم در پشت هستند وصل کنید. یک آژیر خارجی می تواند صاحب خانه یا کسب و کار را از مزاحمان بالقوه آگاه کند و همچنین به مزاحمان اطلاع دهد که آنها شناسایی شده اند و به همسایگان هشدار داده است.

 

توجه داشته باشید که آژیرها صداهای بسیار بلندی تولید می کنند و می توانند باعث آسیب به گوش شوند. اگر از آژیر در داخل خانه استفاده می‌کنید، لطفاً از محافظ گوش استفاده کنید تا از کاهش شنوایی یا وزوز گوش در نتیجه خاموش شدن آژیر جلوگیری کنید.

مراحل وصل کردن آژیر به دوربین مداربسته به شرح زیر است:

مرحله 1. سیم کشی آژیر به بلوک هشدار

مرحله 2. تامین انرژی آژیر از طریق بلوک هشدار

مرحله 3. تشخیص حرکت، تشخیص هوشمند یا زنگ هشدار خارجی

مرحله 4. تنظیمات خروجی هشدار را فعال و تنظیم کنید

اکنون می‌توانید خروجی‌های هشدار را از دوربین مداربسته با استفاده از برنامه تلفن همراه کنترل کنید. پس از اتصال به اپلیکیشن، به تنظیمات خروجی آلارم در اپلیکیشن موبایل بروید و خروجی آلارم را روی Close یا Manual قرار دهید. Close به این معنی است که خروجی آلارم خاموش است و Manual یعنی خروجی روشن است.

توجه داشته باشید بسیاری از اپلیکیشن ها بلوک ورودی/خروجی آلارم را ارائه نمی دهند. اگر می خواهید از آژیر استفاده کنید، مطمئن شوید که اپلیکیشن دارای بلوک زنگ هشدار است.

جمع بندی

برخی از دستگاه‌های دوربین مداربسته به ورودی‌های هشدار نیز مجهز هستند که به شما امکان وصل کردن آژیر به دوربین مداربسته را می دهد که دستگاه‌هایی را برای فعال کردن هشدارها و زنگ‌ها در دستگاه دوربین مداربسته اضافه کنید، یا می‌توانید هر بار که دستگاه به ورودی دستگاه دوربین مداربسته متصل می‌شود، این ورودی‌ها را برای فعال کردن یک خروجی تغییر مسیر دهید.

 

مطالب کاربردی

 

نرم افزار (اپلیکیشن) خانه هوشمند

سیستم (کنترل) هوشمند چیست و چه کاربردی‌هایی دارد؟

انواع روش‌های هوشمندسازی ساختمان

تجهیزات هوشمندسازی (ساختمان)

پکیج هوشمندسازی ساختمان

هوشمندسازی بی سیم و تفاوت آن با هوشمندسازی سیمی

هوشمندسازی استخر

سنسور حرکتی کوچک

امکانات  و ویژگی های خانه هوشمند

پروتکل های خانه هوشمند

هوشمندسازی ساختمان

انواع تجهیزات هوشمند

قیمت هوشمندسازی خانه

خانه هوشمند چیست