X

برآورد قیمت سیستم هوشمند ساختمان

همه ما حداقل یک بار نام خانه هوشمند، ساختمان هوشمند یا هوشمندسازی ساختمان را شنیده‌ایم. اساس و پایه شکل‌گیری خانه‌های هوشمند، صرفه‌جویی در مصرف انرژی است. از این‌رو است که روز به روز به میزان محبوبیت آن افزوده می‌شود و مردم بیشتری تصمیم می‌گیرند تا خانه خود را به یک خانه هوشمند تبدیل کنند. البته علاوه‌بر اینکه خانه هوشمند نقش بسزایی در کاهش مصرف انرژی دارد، امنیت بیشتر و رفاه و آسایش بیشتری را در خانه به وجود می‌آورد. 
مهم‌ترین و اولین سوالی که در زمینه هوشمندسازی ساختمان به ذهن مردم می‌رسد این است که قیمت سیستم هوشمند ساختمان چه قدر است؟ گستره هوشمندسازی ساختمان بسیار وسیع است چراکه شامل سیستم‌های هوشمند متعددی است که هر یک از آن‌ها دارای تجهیزات هوشمند بسیار متنوعی هستند از طرفی نیازهای هر یک از مشتریان برای هوشمندسازی منزلشان متفاوت است به گونه‌ای که شاید یکی از مشتریان هوشمندسازی ساختمان تنها به سیستم حفاظت و امنیت هوشمند نیاز داشته باشد اما یکی دیگر از مشتریان هوشمندسازی ساختمان به تمامی سیستم‌های هوشمند و یک پک کامل از تجهیزات هوشمندسازی ساختمان نیاز داشته باشد. از این‌رو نمی‌توان به طور خیلی دقیق هزینه هوشمندسازی ساختمان را برآورد کرد چراکه برآورد هزینه هوشمندسازی ساختمان به امکانات و تجهیزات هوشمندسازی متناسب با نیازی که مشتریان هوشمندسازی ساختمان دارند بستگی دارد. از این‌رو در ادامه این مقاله به بررسی سیستم‌ها و تجهیزات هوشمندی که برآورد هزینه هوشمندسازی ساختمان به آن‌ها بستگی دارد می‌پردازیم. 


فاکتورهای مهم در برآورد قیمت سیستم هوشمند ساختمان

 


•    امکانات خانه هوشمند


o    سیستم روشنایی هوشمند


یکی از مهم‌ترین سیستم‌های هوشمندی که اکثر مشتریان هوشمندسازی ساختمان درخواست می‌دهند تا این سیستم در منزل آن‌ها پیاده‌سازی شود، سیستم روشنایی هوشمند است چراکه موجب کاهش چشم‌گیر مصرف برق می‌شود. درواقع این سیستم هوشمند با روشن و خاموش کردن لامپ‌ها به صورت خودکار و همچنین تنظیم نور، افزایش و کاهش نور به صورت خودکار در مصرف برق صرفه‌جویی می‌کند. 


o    سیستم حفاظت و امنیت هوشمند


یکی دیگر از مهم‌ترین سیستم‌های هوشمند که اکثر مشتریان هوشمندسازی ساختمان تمایل دارند برای حفظ و افزایش امنیت منزل خود از آن استفاده کنند سیستم حفاظت و امنیت هوشمند است. کاربرد این سیستم هوشمند تنها در ساختمان‌های مسکونی نیست بلکه از این سیستم هوشمند در بانک‌ها و مراکز خرید نیز استفاده می‌کنند. این سیستم هوشمند با استفاده از تجهیزاتی مانند دوربین‌های هوشمند و قفل‌های هوشمند که هر کدام دارای انواع متعددی از سطح ساده تا پیشرفته هستند، امنیت منزل شما را به صورت چشم‌گیری افزایش می‌دهد. 


o    سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند


یکی دیگر از سیستم‌های هوشمندی که موجب صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود و به همین دلیل متقاضیان زیادی دارد، سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند است. این سیستم هوشمند جریان سرما یا گرما را به صورت خودکار فعال یا غیرفعال می‌کند به گونه‌ای که اگر منزل را ترک کنید به صورت خودکار جریان سرما یا گرما را قطع می‌کند و علاوه‌بر این دمای منزل شما را تنظیم می‌کند از این‌رو موجب کاهش مصرف انرژی می‌شود. 


o    سیستم آبیاری هوشمند


سیستم آبیاری هوشمند بیشتر در منازل یا مکان‌هایی کاربرد دارد که یک باغچه یا باغ بزرگ با چندین درخت وجود داشته باشد که آبیاری آن‌ها به شیوه سنتی زمان زیادی از شما تلف کند. در غیر اینصورت سیستم آبیاری هوشمند تنها برای چندین گلدان و یک فضای سبز خیلی کوچک، ولخرجی به حساب می‌آید. از این‌رو استفاده از این سیستم هوشمند به داشتن یک فضای سبز بزرگ بستگی دارد. 


o    سیستم صوتی و تصویری هوشمند


سیستم صوتی و تصویری هوشمند برخلاف سیستم‌های روشنایی، سرمایش و گرمایش و امنیت هوشمند، ضرورت آنچنانی ندارد اما اگر دوست داشته باشید می‌توانید چنین سیستم هوشمندی نیز در خانه خود داشته باشید. این سیستم هوشمند امکان پخش موزیک در هر یک از بخش‌های خانه به صورت کاملا مجزا و مستقل، قابلیت سناریوپذیری و همگام شدن با سایر سیستم‌های هوشمند مانند سیستم روشنایی هوشمند، پخش آلارم‌ها به صورت خودکار، قابلیت اتصال آرشیو موسیقی به سیستم خانه هوشمند را برای شما فراهم می‌کند. 


o    استخر، سونا و جکوزی هوشمند


همانطور که می‌دانید پیاده‌سازی و استفاده از سیستم هوشمند استخر، سونا و جکوزی تنها مستلزم این است که شما در منزل خود استخر، سونا یا جکوزی داشته باشید. در غیر این صورت کاربری برای شما نخواهد داشت. 


o    درب، پنجره و پرده هوشمند


می‌توان گفت که درب و پنجره هوشمند بخشی از سیستم حفاظت و امنیت هوشمند به حساب می‌آیند که کاملا با تجهیزات این سیستم هوشمند در ارتباط هستند. پرده هوشمند نیز با سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند در ارتباط است و پیام باز یا بسته شدن به صورت خودکار را از این سیستم هوشمند دریافت می‌کند. برای مثال درصورتی که آفتاب در روزهای سرد سال شروع به تابیدن کند سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند با ارسال پیام به پرده هوشمند از آن می‌خواهد که کنار رود تا آفتاب به داخل خانه نیز بتابد و آن را گرم کند تا اینگونه مصرف انرژی گرمایی نیز کاهش پیدا کند. 

 


•    تجهیزات خانه هوشمند


هر یک از سیستم‌های هوشمندی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم از تجهیزات هوشمند متعددی برخوردار هستند اما مهم‌ترین تجهیزات هوشمند که در هر خانه هوشمندی به آن‌ها نیاز است و بر روی برآورد قیمت سیستم هوشمند ساختمان تاثیرگذار هستند شامل موارد زیر می‌باشند: 


o    سیستم کنترل مرکزی


سیستم کنترل مرکزی پایه ثابت تمامی خانه‌های هوشمند است چراکه یک نقطه مرکزی به حساب می‌آید که امکان کنترل و مدیریت تمامی سیستم‌های هوشمند را چه از راه دور و چه از راه نزدیک برای افراد فراهم می‌کند. 


o    خطوط ارتباطی


خطوط ارتباطی تمامی سیستم‌های هوشمند را به یکدیگر و به سیستم کنترل مرکزی متصل می‌کند. خطوط ارتباطی یا به صورت بیسیم هستند تا باسیم. 


o    Access Points


نقاط دسترسی یا Access Point‌ها شامل نمایشگرهای لمسی یا کیبوردهایی هستند که در هر یک از بخش‌های خانه هوشمند برای کنترل، مدیریت و برنامه‌ریزی سیستم‌های هوشمند آن بخش نصب می‌گردند.  
 

x