X

توپولوژی KNX

 

چیزی که محصولات و لوازم خانگی هوشمند را هوشمند می کند، توانایی صحبت کردن به یک زبان و ارتباط با یکدیگر به صورت بی سیم یا از طریق لایه های سیمی است. خانه یا دفتری که در آن بسیاری از اشیاء مختلف به یکدیگر متصل هستند، دیگر یک رویا نیست، اما امروزه به واقعیت تبدیل شده است. یکی از گزینه‌های ادغام دستگاه‌های پروتکل‌های مختلف با کمک توپولوژی KNX است. این به شما امکان می‌دهد دستگاه‌های بی‌سیم (مانند حسگرهای پشتیبانی‌شده توسط اپل) و دستگاه‌های سیمی (مانند لامپ‌های KNX را با هم متصل و کنترل کنید.

 

توپولوژی KNX به زبان ساده

وقتی اشاره می کنیم که دستگاه ها باید به یک زبان صحبت کنند، منظور ما این است که آنها باید بخشی از یک پروتکل باشند. پروتکل‌ها روش‌های مختلف ارتباطی هستند - نحوه ارسال سیگنال‌ها از یک دستگاه به دستگاه دیگر برای اجرای یک عمل، به عنوان مثال. کنترل نور یا پایین آوردن پرده ها. هنگام انتخاب دستگاه‌هایی برای خودکارسازی خانه‌تان، مهم است که تفاوت‌های بین پروتکل‌ها را درک کنید تا بهترین را برای خودتان انتخاب کنید.

به طور کلی پروتکل های خانه هوشمند با یکدیگر سازگار نیستند، با این حال می توانید هابی را خریداری کنید که از دو پروتکل از این پروتکل ها پشتیبانی می کند. اگر آزادی بیشتری را برای افزودن دستگاه‌هایی از برندهای مختلف به اکوسیستم خانه هوشمند خود ترجیح می‌دهید، به شما توصیه می‌کنیم قبل از خرید یک دستگاه هوشمند جدید تحقیق کنید. به این ترتیب می توانید مزاحمت ناشی از خرید دستگاه ناسازگار را به حداقل برسانید.

برخی از پروتکل های اصلی مورد استفاده در خانه های هوشمند عبارتند از: KNX، Thread، Infrared، WiFi، بلوتوث، Zigbee و Z-Wave.

  • Thread:یک پروتکل جدید ارتباط بی سیم است که توسط گروهی از شرکت ها از جمله سامسونگ، Nest، OSRAM و QUALCOMM طراحی و توسعه یافته است. این یک پروتکل شبکه مش کم مصرف (طراحی شده برای دستگاه های با باتری) برای محصولات اینترنت اشیا است.
  • این با استفاده از یک استاندارد مبتنی بر IP ایمن کار می کند که تغییر و افزودن دستگاه ها را آسان می کند. ویژگی آن این است که دستگاه ها می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، حتی زمانی که برخی از دستگاه های مسیریابی ترافیک از بین می روند، زیرا شبکه به طور خودکار پیکربندی مجدد می شود.
  • بزرگترین مزیت Thread این است که شبکه آن به دلیل توانایی خود در خود ترمیم و پیکربندی مجدد خودکار از کار نمی افتد در حالی که نیازی به دروازه مرکزی برای اتصال آن به IP ندارد. بسیاری از چالش های اینترنت اشیا مانند قابلیت همکاری، قدرت، امنیت و الزامات معماری را حل می کند.
  • مادون قرمز: یکی از ساده ترین پروتکل هایی است که اغلب به عنوان پروتکل پایه استفاده می شود که شرکت های خانه هوشمند منطق خود را در بالای آن پیاده سازی می کنند. معمولاً فقط ارتباط یک طرفه را ارائه می دهد. این یک انتخاب محبوب برای دستگاه هایی مانند واحدهای AC و کنترل از راه دور تلویزیون است.
  • وای فای: همچنین تا زمانی که زیرساخت شبکه به خوبی راه اندازی شده باشد و روتر اصلی خراب نشود، سریع و قابل اعتماد است. بسیاری از شرکت‌های خانه‌های هوشمند تصمیم می‌گیرند که سیستم‌های ارتباطی اختصاصی خود را بر روی WiFi قرار دهند، زیرا نیاز به داشتن یک دروازه مرکزی که دستگاه‌ها را به IP متصل می‌کند، برطرف می‌کند.
  • بلوتوث: یک پروتکل مش بی سیم است که به دلیل برد کوتاه (10 متر) بیشتر روی گوشی ها، بلندگوها و هدفون ها استفاده می شود. ویژگی اصلی توانایی آن در تشخیص سیگنال های موجود است، به عنوان مثال. WiFi، و نقشه کانال برای دستگاه های بلوتوث مذاکره کنید تا تداخل را به حداقل برسانید.
  • Zigbee:یکی دیگر از پروتکل های بی سیم است که از دستگاهی برای رله سیگنال به دستگاه های دیگر و در عین حال تقویت آن و همچنین گسترش شبکه استفاده می کند. Zigbee در دیمرها، ترموستات‌ها، قفل درها و سایر دستگاه‌های مشابه تعبیه شده است و همچنین یک منطق سطح کاربردی را تعریف می‌کند (مثلاً لامپ‌های Philips Hue از طریق Zigbee متصل می‌شوند)

توپولوژی KNX را می توان به دلخواه توسعه داد و می تواند از چندین زیر سیستم KNX مبتنی بر رسانه های مختلف ارتباطی (TP ، PL ، RF ، IP) تشکیل میشود. برای اطمینان از انتقال بدون مشکل تلگرام بین دستگاههای bus اختصاصی، سیستمهای KNX در خانه هوشمند باید به یک توپولوژی خاص پایبند باشند.

توپولوژی KNX TP

واحد اصلی تاسیسات KNX TP یک خط است. یک خط شامل منبع تغذیه KNX (از جمله choke) است و معمولاً بیش از 64 دستگاه باس وجود ندارد. منبع تغذیه و کابل دو تایی  (کابل باس) دو عملکرد را انجام میدهند: آنها دستگاه های باس را با تغذیه مورد نیاز خود تأمین می کنند و امکان تبادل اطلاعات – یعنی ارسال تلگرام – بین دستگاه ها را فراهم می کنند. کابل باس مطابق دلخواه میتواند به کار گرفته شود. و شاخه ها در هر نقطه می توانند اضافه شوند.

توپولوژی حاصل یک ساختار درختی آزاد است که از لحاظ چیدمان قابلیت انعطاف پذیری زیادی را ایجاد می کند. در صورت نیاز به بیش از 64 دستگاه، می توانید تکرار کننده خط را برای توسعه خط استفاده کنید. بخش های اضافه شده به این روش به عنوان بخش های  خط شناخته می شوند.

جمع بندی

پروتکل‌ها روش‌های مختلف ارتباطی هستند - نحوه ارسال سیگنال‌ها از یک دستگاه به دستگاه دیگر برای اجرای یک عمل، به عنوان مثال. کنترل نور یا پایین آوردن پرده ها. توپولوژی KNX را می توان به دلخواه توسعه داد و می تواند از چندین زیر سیستم KNX مبتنی بر رسانه های مختلف ارتباطی (TP ، PL ، RF ، IP) تشکیل میشود.

 

مطالب کاربردی

نرم افزار (اپلیکیشن) خانه هوشمند

سیستم (کنترل) هوشمند چیست و چه کاربردی‌هایی دارد؟

انواع روش‌های هوشمندسازی ساختمان

تجهیزات هوشمندسازی (ساختمان)

پکیج هوشمندسازی ساختمان

هوشمندسازی بی سیم و تفاوت آن با هوشمندسازی سیمی

هوشمندسازی استخر

سنسور حرکتی کوچک

امکانات  و ویژگی های خانه هوشمند

پروتکل های خانه هوشمند

هوشمندسازی ساختمان

انواع تجهیزات هوشمند

قیمت هوشمندسازی خانه

خانه هوشمند چیست