X

کنترل از راه دوربین مدار بسته

تا به حال به این فکر کرده اید که چه کسی می تواند فیلم دوربین های مدار بسته را مشاهده کند؟ آیا اپراتورها واقعاً می توانند همه آن مانیتورها را همزمان و 24 ساعته تماشا کنند؟ همه ما آنقدر با دوربین های امنیتی و مانیتورینگ ویدیویی آشنا هستیم که ممکن است این سوال برای همه ما پیش آمده باشد. با این حال، هنگامی که در مورد انواع مختلف نظارت تصویری صحبت می کنیم، باید با اصطلاح کنترل از راه دوربین مدار بسته در نقشه سیم کشی خانه هوشمند آشنا باشیم.

 

انواع کنترل از راه دوربین مدار بسته در نقشه سیم کشی خانه هوشمند

دوربین مداربسته تکنولوژی برای نظارت تصویری است که در آن دوربین های ویدئویی آنالوگ سیگنالی را به مجموعه خاصی از مانیتورها ارسال می کنند (یعنی سیگنال ها به طور عمومی مخابره نمی شوند). این دوربین ها با سیم و کابل به مانیتور متصل می شوند که دوربین را تغذیه می کند و فیلم را برای پردازش و ذخیره دیجیتال ارسال می کند.

دوربین های آنالوگ برای کار به دو کابل نیاز دارند: یک کابل برق و یک کابل کواکسیال که دوربین را به شبکه متصل می کند. برای ذخیره فیلم، اکثر دوربین های آنالوگ اکنون به یک ضبط کننده ویدیوی دیجیتال (DVR) متصل می شوند که می تواند از راه دور از طریق اتصال به اینترنت مشاهده شود.

دوربین مدار بسته

 

جایگزین جدیدتر برای کنترل از راه دوربین مدار بسته آنالوگ، دوربین IP است که فیلم زنده را به عنوان جریانی از داده ها از طریق اینترنت منتقل می کند. این دوربین ها برای ضبط و انتقال فیلم نیازی به اتصال فیزیکی به سخت افزار ندارند، بنابراین نظارت از راه دور بسیار آسان تر است و معمولاً کیفیت بالاتری دارد.

دوربین های IP دارای عملکردهای داخلی هستند، مانند حسگرهای حرکتی که هشدارها را به ایستگاه های نظارت ارسال می کنند. آنها همچنین دارای کنترل از راه دور هستند، بنابراین تغییر زاویه یا زوم روی یک دوربین خاص بدون نیاز به تغییر موقعیت فیزیکی آن بسیار آسان تر است. آنها با استفاده از یک ضبط کننده ویدئوی شبکه (NVR) با یک کابل اترنت به ایستگاه های مانیتورینگ متصل می شوند. از آنجایی که فیلم دوربین IP در حال حاضر دیجیتال است، NVR ها چیزی را تبدیل نمی کنند، آنها فقط فیلم را ذخیره می کنند و امکان مشاهده آن را فراهم می کنند.

 

امروزه بسیاری از تنظیمات مانیتورینگ دوربین مدار بسته شامل دوربین های حرارتی نیز می شود. دوربین‌های حرارتی از دما به جای نور برای ایجاد تصاویر استفاده می‌کنند، که آنها را برای تنظیماتی که یک دوربین معمولی کار نمی‌کند ایده‌آل می‌کند. به عنوان مثال، نظارت در شب، یا در مناطق بسیار کم نور.

بنابراین به طور خلاصه، در حالی که ما هنوز معمولاً به نظارت تصویری به عنوان "دوربین مداربسته" اشاره می کنیم، خود این فناوری از زمانی که دوربین مدار بسته برای اولین بار به شکل اصلی خود مورد استفاده قرار گرفت، پیشرفت زیادی داشته است.

کاربرد کنترل از راه دوربین مدار بسته

کنترل از راه دوربین مدار بسته در همه بخش ها کاربرد دارد. دوربین مداربسته عمومی اغلب در مناطقی نصب می شود که دولت ها به دنبال بهبود میزان جرایم خیابانی و سرقت هستند. دوربین‌های خانگی جدیدترین نوع نظارت تصویری هستند که محبوبیت پیدا کرده‌اند، بسیاری از صاحبان خانه‌ها دوربین‌های دیجیتال کوچک‌تری را نصب می‌کنند تا از سرقت جلوگیری کنند، ببینند چه کسی پشت در است و حتی حیوانات خانگی‌شان را چک کنند.

مناطق دیگری که از کنترل از راه دوربین مدار بسته بهره مند می شوند عبارتند از:

  • نیروگاه‌های بزرگ انرژی، صنعتی و تولیدی، که در آن‌ها می‌توان از دوربین‌ها برای بررسی عملکرد صحیح فرآیندها استفاده کرد و در برخی موارد، مناطق خطرناک را از راه دور نظارت کرد.
  • ساخت و ساز، برای محافظت از سایت های دور در حالی که پروژه ها در حال انجام هستند
  • نظارت بر ترافیک و پارکینگ
  • مناطق با امنیت بالا که نیاز به نظارت دقیق دارند، مانند فرودگاه ها، بنادر دریایی، زندان ها و بانک ها.

 

 

دوربین مداربسته روی دیوار و کنترل از راه دور

 

چه کسی می تواند فیلم دوربین مدار بسته را مشاهده کند؟

 اینکه چه کسی می تواند فیلم را مشاهده کند یک نگرانی رایج است. اگر تصویر شما با دوربین مداربسته ضبط می‌شود، این فیلم شما به‌عنوان داده‌های شخصی محسوب می‌شود که می‌تواند برای شناسایی شما استفاده شود، و به همین دلیل قوانین سختگیرانه‌ای برای حفاظت از داده‌ها وجود دارد و محدودیت‌هایی در مورد نحوه استفاده کسب‌وکارها از نظارت تصویری وجود دارد.

 

کسب و کارها باید کنترل از راه دوربین مدار بسته را برای یک هدف تعریف شده در محل خود داشته باشند - به عنوان مثال، اگر نظارت تصویری برای کشف و پیشگیری از جرم وجود دارد، نباید برای نظارت بر بهره وری کارکنان استفاده شود. شرکت‌هایی که از دوربین مداربسته استفاده می‌کنند، معمولاً با نمایش علائم در اطراف محل، باید به مردم اطلاع دهند که در حال ضبط هستند. به اشخاص مربوطه اطلاعات باید اطلاع داده شود که نظارت دوربین مدار بسته در حال انجام است و شرکت‌ها باید کنترل‌هایی را روی افرادی که می‌توانند فیلم را مشاهده کنند، قرار دهند.

 

جمع بندی

دوربین مداربسته تکنولوژی برای نظارت تصویری است که در آن دوربین های ویدئویی آنالوگ سیگنالی را به مجموعه خاصی از مانیتورها ارسال می کنند. نصب کنترل از راه دوربین مدار بسته  نیاز به کمک حرفه ای دارد. بسیاری از شرکت های اختصاصی نصب دوربین مداربسته وجود دارند که متخصص در راه اندازی سیستم های امنیتی آماده نظارت هستند. در بسیاری از موارد، نصب‌کنندگان با شرکت‌های نظارت از راه دور ارتباط برقرار می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که همه تجهیزات به درستی تنظیم شده‌اند و فیلم‌ها و هشدارها را به درستی ارسال می‌کنند.

 

 

 

مطالب کاربردی دکتر BMS

نرم افزار (اپلیکیشن) خانه هوشمند

سیستم (کنترل) هوشمند چیست و چه کاربردی‌هایی دارد؟

انواع روش‌های هوشمندسازی ساختمان

تجهیزات هوشمندسازی (ساختمان)

پکیج هوشمندسازی ساختمان

هوشمندسازی بی سیم و تفاوت آن با هوشمندسازی سیمی

هوشمندسازی استخر

سنسور حرکتی کوچک

امکانات  و ویژگی های خانه هوشمند

پروتکل های خانه هوشمند

هوشمندسازی ساختمان

انواع تجهیزات هوشمند

قیمت هوشمندسازی خانه

خانه هوشمند چیست