X

مزیت ساختمان هوشمند

مزیت های ساختمان های هوشمند

خانه هوشمند واژه ای است که این روزها مورد توجه بسیاری از شرکت های مطرح عرصه فناوری قرار گرفته است، چرا که روزانه اخبار زیادی مبنی بر عرضه فناوری های جدید در این حوزه به گوش می رسد. اما در واقع خانه هوشمند چیست و خانه هوشمند چه ویژگی هایی دارد؟ زمانی که از تلفن های همراه معمولی به گوشی های هوشمند تغییر مکان دادیم، شاهد جهش بزرگی در ارتباطات بودیم. ما اکنون به جای برقراری تماس و ارسال پیام های متنی، از گوشی های هوشمند برای اتصال به اینترنت، ارسال ایمیل، ارسال پیام های فوری، دانلود فایل ها و انجام بسیاری از فعالیت های دیگر که نیاز به ارتباط دارند، استفاده می کنیم.  همین امر در مورد خانه های هوشمند نیز صدق می کند. تفاوت اصلی خانه های هوشمند با خانه های معمولی این است که همه دستگاه ها در خانه های هوشمند به یکدیگر متصل شده و توسط یک واحد مرکزی کنترل می شوند.

اجزای خانه هوشمند

در یک خانه هوشمند می توانید آب و هوا، سیستم های روشنایی، لوازم خانگی، قفل ها، انواع دوربین ها و مانیتورها را از هر نقطه از خانه و حتی از خانه کنترل کنید. به طور معمول، هر خانه هوشمند شامل موارد زیر است:

 • کنترل دما
 • کنترل روشنایی
 • سایه های برقی و سایر تجهیزات موتوری
 • سیستم مدیریت انرژی
 • سیستم ایمنی
 • سیستم صوتی (با پوشش کامل منزل)
 • سیستم سمعی و بصری
 • وسایل ارتباطی بین کاربران و سیستم

 

 

خانه هوشمند چه مزایایی دارد؟

یک خانه هوشمند به شما این امکان را می دهد که بسیاری از کارها را با تلاش کمتر انجام دهید. مواردی مانند تنظیم تهویه، خاموش کردن چراغ‌ها، روشن کردن مایکروویو برای گرم کردن غذا و غیره. همچنین از مزیت های ساختمان های هوشمند این است که می‌توانید برنامه‌ای برای لوازم خانگی خود تنظیم کنید تا کارهای خاصی در ساعات خاصی از روز به طور خودکار اجرا شوند. خانه‌های هوشمند بازده انرژی را نیز افزایش می‌دهند و شما را متعجب می‌کنند که هزینه‌های گرمایش و سرمایش شما در پایان ماه چقدر کاهش می‌یابد.

 

 

 

دستگاه های خانه هوشمند موجود در بازار

در حال حاضر تعداد زیادی دستگاه خانه هوشمند در بازار وجود دارد و با گذشت زمان تعداد آنها بیشتر و بیشتر می شود. لامپ‌های هوشمند یکی از این دستگاه‌ها هستند که به شما امکان می‌دهند زمان مشخصی را برای روشن و خاموش کردن آن‌ها تنظیم کنید و یا به حرکات شما واکنش نشان می‌دهند یا می‌توانید بدون دست زدن به کلید لامپ آن‌ها را از گوشی هوشمند خود کنترل کنید.  یکی از دستگاه های هوشمندی که شاید بیشتر با آن آشنا باشید تلویزیون های هوشمند هستند که به اینترنت متصل هستند و می توان از آنها برای مشاهده مطالب مختلف استفاده کرد. البته وسایل هوشمند دیگری مانند یخچال، فریزر، اجاق گاز، دتکتور دود، قفل هوشمند و ... نیز وجود دارند که استفاده همزمان از تمامی این وسایل هوشمند به شما کمک می کند تا خانه خود را به راحتی کنترل کنید.

 

 

مزایای اتوماسیون ساختمان با BMS را می توان به شرح زیر خلاصه کرد:

 •  ارتقای کیفیت خدمات ساختمانی و همچنین افزایش ارزش ساختمان: زیرا طبیعتاً ساختمان هوشمند باعث مجلل شدن ساختمان و افزایش ارزش آن می شود که طبیعتا یکی از عوامل مهم برای سازندگان است.
 • صرفه جویی در مصرف انرژی ساختمان: در واقع با هوشمندسازی ساختمان، مصرف تاسیسات برودتی و گرمایشی و موتورخانه ساختمان به میزان قابل توجهی کاهش می یابد و این یکی از عوامل موثر در کاهش هزینه های نگهداری ساختمان است. همچنین هزینه های نگهداری و تعمیر ساختمان را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.
 • افزایش طول عمر تجهیزات ساختمانی: ساختمان هوشمند BMS امکان استفاده بهینه از تجهیزات ساختمانی و افزایش عمر مفید آن را فراهم می کند. همچنین با تعویض کلیدهای چندکاره DLP و GANG می توانید در هزینه خرید تجهیزات ساخت و ساز صرفه جویی کنید.
 • کابل های منظم کمتر و بیشتر در ساختمان: یکی دیگر از مزایای خانه هوشمند (هوشمندی ساختمان BMS) کاهش چشمگیر سیم کشی برای افزایش تجهیزات الکتریکی ساختمان است و در واقع باعث صرفه جویی در هزینه سیم کشی آینده در ساختمان می شود.
 • کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری ساختمان: ساختمان هوشمند هزینه های تعمیر و نگهداری ساختمان را تا حد زیادی کاهش داده است که به نوبه خود هزینه های تعمیر و نگهداری ساختمان را کاهش می دهد.
 • دسترسی و کنترل آسان تجهیزات ساختمانی با قابلیت گزارش دهی: BMS هوشمند امکان گزارش و مدیریت کلیه تجهیزات ساختمانی را از طریق کامپیوتر، تلفن همراه، اینترنت و ... فراهم می کند و در واقع می توانید دستگاه ها را از هر کجای دنیا کنترل کنید.
 • بهبود ایمنی ساختمان و ضریب ایمنی ساختمان: BMS هوشمند تا حد زیادی ایمنی ساختمان را از طریق برنامه ریزی دقیق سیستم بهبود می بخشد. علاوه بر این، قطع برق 220 ولت از کلیدهای برق ساختمان از دیگر مزایای BMS در ارتقای امنیت ساختمان است.
 •  زمان‌بندی دقیق برای عملکردهای خاص در ساختمان: در خانه هوشمند می‌توانید کارهای بخش‌های مختلف را برنامه‌ریزی و زمان‌بندی کنید، به‌عنوان مثال، می‌توانید برنامه‌ریزی کنید که پرده پنجره در ساعت مشخصی از صبح بلند شود یا تلویزیون روشن شود. یا عملکردهای دیگر را به طور خودکار با توجه به نیازهای شما در ساعات مختلف روز برنامه ریزی کنید.

 

 

 

مزایای ساختمان هوشمند یکی از مهمترین چیزهایی است که همه به دنبال آن هستند و همانطور که می دانید صنعت ساختمان در حال پیشرفت است. یکی از موضوعاتی که در توسعه ساختمان ها تاثیر بسزایی داشته، بحث ساختمان های هوشمند است و روز به روز بر قابلیت های این سیستم افزوده می شود و از سوی دیگر برندهای جدید با قیمت های پایین تری وارد این بازار می شوند.به همین دلیل ساختمان های لوکس بیشتر از قابلیت های این سیستم ها بهره می برند و ساختمان های دسته بندی زیر نیز به دنبال هوشمندسازی ساختمان های خود هستند.سیستم یکپارچه ای که توانایی کنترل تجهیزات الکتریکی ساختمان را بر عهده می گیرد و علاوه بر امکان کنترل دستی، قابلیت کنترل هوشمند تجهیزات توسط پردازنده مرکزی خانه را فراهم می کند. در واقع خانه شما می تواند فکر کند، شرایط فعلی خانه را مشخص کند و دستورات مناسب بدهد.به عنوان مثال، خانه خود را در یک عصر پاییزی تصور کنید که سیستم روی حالت خودکار تنظیم شده است، سیستم خانه هوشمند به طور خودکار چراغ ها را در هنگام تاریک شدن هوا در خانه روشن می کند، پرده ها را می بندد و در صورت تاریک شدن خانه، سیستم گرمایش را روشن می کند.

برای بررسی مزایای سیستم هوشمند باید ویژگی های این سیستم را برای شما شرح دهیم، این سیستم دارای مزایای زیر است:

 

- ظاهر تجهیزات لوکس و جذاب

- سیستم روشنایی هوشمند

- سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند

- سیستم پرده برقی هوشمند

- سیستم تماس آسانسور

- سیستم امنیتی هوشمند

- سیستم مانیتورینگ هوشمند

- سیستم آیفون هوشمند

- سیستم های کنترل تلفن همراه و پنل لمسی

- مدیریت تجهیزات فضای باز

 

 

 

 

 

 

مطالب کاربردی دکتر BMS

نرم افزار (اپلیکیشن) خانه هوشمند

سیستم (کنترل) هوشمند چیست و چه کاربردی‌هایی دارد؟

انواع روش‌های هوشمندسازی ساختمان

تجهیزات هوشمندسازی (ساختمان)

پکیج هوشمندسازی ساختمان

هوشمندسازی بی سیم و تفاوت آن با هوشمندسازی سیمی

هوشمندسازی استخر

سنسور حرکتی کوچک

امکانات  و ویژگی های خانه هوشمند

پروتکل های خانه هوشمند

هوشمندسازی ساختمان

انواع تجهیزات هوشمند

قیمت هوشمندسازی خانه

خانه هوشمند چیست