X

پکیج هوشمندسازی ساختمان (بخش اول)

قبل از اینکه تلفن همراه هوشمند جایگزین تلفن همراه معمولی شود، مفهوم تکنولوژی هوشمند را عمیقاً درک نمی‌کردیم. اما اکنون تکنولوژی تا حدی پیشرفت کرده است که در طول روز سر و کارمان با وسایل هوشمند است حتی خیلی از مردم به هوشمندسازی ساختمان که تکنولوژی نوپایی است روی آورده‌اند و در حال استفاده از تکنولوژی هوشمند در سطح وسیعی هستند. هوشمند‌سازی ساختمان روز به روز در حال محبوب‌تر شدن است به گونه‌ای که هر روزه به تعداد افرادی که تصمیم می‌گیرند خانه خود را از یک خانه معمولی به یک خانه هوشمند تبدیل کنند بیشتر و بیشتر می‌شود. مطمعناً در آینده‌ای نه چندان دور هوشمندسازی ساختمان به یکی از نیازهای اساسی بشر مبدل خواهد شد. 


یک سیستم مدیریت ساختمان هوشمند یا BMS به همراه چندین سیستم هوشمند در کنار یکدیگر، یک خانه معمولی را به یک خانه هوشمند تبدیل می‌کنند. درواقع سیستم  مدیریت ساختمان هوشمند نقطه مرکزی خانه هوشمند است که تمامی سیستم‌های هوشمند مانند سیستم روشنایی هوشمند، سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند و ... به این نقطه مرکزی متصل هستند. درضمن لازم است اشاره کنیم که سیستم مدیریت ساختمان هوشمند موجب می‌شود که اهالی خانه بتوانند از راه دور و نزدیک تمامی سیستم‌های هوشمندی که در خانه‌ آن‌ها مورد استفاده قرار گرفته است را مدیریت و کنترل کنند. تمامی سیستم‌های هوشمند یا از طریق شبکه Wi-Fi یا از طریق کابل‌کشی به یکدیگر و به نقطه مرکزی یعنی سیستم مدیریت ساختمان هوشمند متصل می‌شوند. از این‌رو هوشمندسازی ساختمان شامل دو نوع: بیسیم (Wi-Fi) و باسیم است. البته هر یک از این روش‌های هوشمندسازی ساختمان، مزایا و معایبی دارند که در مقالات پیشین به آن‌ها اشاره کرده‌ایم. 


سیستم‌های هوشمندی که در یک خانه هوشمند به کار گرفته می‌شوند شامل: سیستم روشنایی هوشمند، سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند، سیستم صوتی و تصویری هوشمند، سیستم آبیاری هوشمند، سیستم حفاظت و امنیت هوشمند، استخر و جکوزی و سونا هوشمند، آیفون تصویری هوشمند، آسانسور هوشمند، پرده برقی هوشمند و ... هستند که برای پیاده‌سازی هر یک از این سیستم‌های هوشمند به تجهیزات هوشمندسازی خانه نیازمندید که باید آن‌ها را از فروشگاه خانه هوشمند تهیه کنید. البته قبل از تهیه تجهیزات هوشمندسازی ساختمان باید نیاز خود را از هوشمندسازی ساختمان تعیین کنید به گونه‌ای که تصمیم بگیرید دقیقا به کدام یک از سیستم‌های هوشمند نیازمندید تا بتوانید متناسب با سیستم‌های هوشمندی که قرار است در منزل شما پیاده‌سازی شود تجهیزاتی را از فروشگاه خانه هوشمند خریداری کنید. برای مثال اگر قصد دارید از سیستم روشنایی هوشمند و سیستم حفاظت و امنیت هوشمند در منزل خود استفاده کنید به تجهیزاتی شامل: لامپ‌های LED و دوربین‌ها و حسگرهای زیادی نیاز دارید. بنابراین بهتر است ابتدا دقیقا سیستم‌های هوشمندی که به آن‌ها نیاز دارید را انتخاب کنید سپس تجهیزات هوشمندسازی ساختمان خود را متناسب با آن‌ها از فروشگاه خانه هوشمند خریداری کنید. 
در ادامه شما را با برخی از مهم‌ترین تجهیزات هوشمندسازی ساختمان شامل: قفل هوشمند، دوربین هوشمند، زنگ در هوشمند، حسگر هوشمند، حسگر هوشمند دود، در هوشمند، ترموستات هوشمند، نورپردازی هوشمند، گرم‌کننده آب هوشمند و آب‌پاش هوشمند آشنا خواهیم کرد. 

 


تجهیزات هوشمندسازی ساختمان


قفل هوشمند


بازار قفل‌های هوشمند، بازار نوظهوری است که مطمعنا در آینده پیشرفت چشم‌گیری خواهد داشت. قفل هوشمند از طریق بلوتوث به اسمارت فون‌ها متصل می‌شود از این‌رو زمانی که شما در منزل خود هستید به راحتی از طریق اسمارت فون خود می‌توانید تمام قفل‌های هوشمند به کار برده شده در منزلتان را ببندید. اما زمانی که دور از خانه خود هستید و به دلیل فاصله زیاد نمی‌توانید از طریق بلوتوث قفل‌های هوشمند منزل خود را کنترل کنید می‌توانید وارد نرم‌افزار Smart Home یا خانه هوشمند شوید و از طریق این اپلیکیشن قفل‌های هوشمند منزل خود را ببندید. درصورتی که در خانه هوشمند خود اشخاصی مانند مادربزرگ و پدربزرگی دارید که اسمارت فون ندارند می‌توانید کلیدهای مخصوصی را برای این افراد قرار دهید تا با استفاده از آن کلیدها به راحتی قفل‌های هوشمند را باز و بسته کنند. حتی اگر قرار است برای مدت زمان کوتاهی افراد خاصی به منزل شما رفت و آمد داشته باشند مانند تعمیرکار اسپلیت، می‌توانید برای آن‌ها کلیدهای ویژه دیجیتالی خاصی را قرار دهید تا بتوانند در زمان‌های مشخصی به منزل شما وارد شده و از آن خارج شوند پس از اینکه کارشان در منزل شما به اتمام رسید کلیدهای دیجیتالی به طور خودکار اطلاعاتی که به آن‌ها داده‌اید را حذف کنند تا آن افراد دیگر نتوانند وارد منزل شما شوند.  از این‌رو می‌توان گفت که قفل هوشمند، نهایت امنیت را برای منزل شما فراهم می‌کند و از اینکه افراد سارق وارد منزل شما شوند جلوگیری می‌کند. 

 

دوربین هوشمند


دوربین‌های هوشمند یکی دیگر از بهترین تجهیزات هوشمندسازی خانه هستند که در حفظ امنیت خانه هوشمند شما حرف اول را می‌زنند. چراکه از ویژگی‌های منحصربه‌فرد و جالبی برخوردار هستند برای مثال دوربین‌های هوشمند مانند سایر سیستم‌ها هوشمند قابل برنامه‌ریزی هستند از این‌رو می‌توانید آن‌ها را به گونه‌ای تنظیم کنید که پس از خارج شدن شما پروسه تصویربرداری را آغاز کنند و زمانی که به خانه بازگشتید آن را متوقف کنند. علاوه‌بر این می‌توانید بخش‌هایی از خانه که اهمیت بیشتری برای شما دارند را در دوربین‌های هوشمند تعریف کنید تا زمانی که کسی وارد آن بخش‌ها شد سریعاً از طریق اسمارت فون به شما اطلاع‌رسانی کنند و تصویر زنده آن بخش را بر روی اسمارت فون شما نمایش دهند. درضمن می‌‌توانید دوربین‌های هوشمند را به گونه‌ای تنظیم کنید که کمی هوشمندانه‌تر عمل کنند و چهره افراد را تشخیص دهند تا تنها در صورت ورود افراد بیگانه به منزلتان به شما اطلاع دهند نه زمانی که فرزندان یا همسرتان وارد خانه می‌شوند. 
 

x