X

پکیج هوشمندسازی ساختمان (بخش اول)

قبل از اینکه تلفن همراه هوشمند جایگزین تلفن همراه معمولی شود، مفهوم تکنولوژی هوشمند را عمیقاً درک نمی‌کردیم. اما اکنون تکنولوژی تا حدی پیشرفت کرده است که در طول روز سر و کارمان با وسایل هوشمند است حتی خیلی از مردم به هوشمندسازی ساختمان که تکنولوژی نوپایی است روی آورده‌اند و در حال استفاده از تکنولوژی هوشمند در سطح وسیعی هستند. هوشمند‌سازی ساختمان روز به روز در حال محبوب‌تر شدن است به گونه‌ای که هر روزه به تعداد افرادی که تصمیم می‌گیرند خانه خود را از یک خانه معمولی به یک خانه هوشمند تبدیل کنند بیشتر و بیشتر می‌شود. مطمعناً در آینده‌ای نه چندان دور هوشمندسازی ساختمان به یکی از نیازهای اساسی بشر مبدل خواهد شد. 


یک سیستم مدیریت ساختمان هوشمند یا BMS به همراه چندین سیستم هوشمند در کنار یکدیگر، یک خانه معمولی را به یک خانه هوشمند تبدیل می‌کنند. درواقع سیستم  مدیریت ساختمان هوشمند نقطه مرکزی خانه هوشمند است که تمامی سیستم‌های هوشمند مانند سیستم روشنایی هوشمند، سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند و ... به این نقطه مرکزی متصل هستند. درضمن لازم است اشاره کنیم که سیستم مدیریت ساختمان هوشمند موجب می‌شود که اهالی خانه بتوانند از راه دور و نزدیک تمامی سیستم‌های هوشمندی که در خانه‌ آن‌ها مورد استفاده قرار گرفته است را مدیریت و کنترل کنند. تمامی سیستم‌های هوشمند یا از طریق شبکه Wi-Fi یا از طریق کابل‌کشی به یکدیگر و به نقطه مرکزی یعنی سیستم مدیریت ساختمان هوشمند متصل می‌شوند. از این‌رو هوشمندسازی ساختمان شامل دو نوع: بیسیم (Wi-Fi) و باسیم است. البته هر یک از این روش‌های هوشمندسازی ساختمان، مزایا و معایبی دارند که در مقالات پیشین به آن‌ها اشاره کرده‌ایم. 


سیستم‌های هوشمندی که در یک خانه هوشمند به کار گرفته می‌شوند شامل: سیستم روشنایی هوشمند، سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند، سیستم صوتی و تصویری هوشمند، سیستم آبیاری هوشمند، سیستم حفاظت و امنیت هوشمند، استخر و جکوزی و سونا هوشمند، آیفون تصویری هوشمند، آسانسور هوشمند، پرده برقی هوشمند و ... هستند که برای پیاده‌سازی هر یک از این سیستم‌های هوشمند به تجهیزات هوشمندسازی خانه نیازمندید که باید آن‌ها را از فروشگاه خانه هوشمند تهیه کنید. البته قبل از تهیه تجهیزات هوشمندسازی ساختمان باید نیاز خود را از هوشمندسازی ساختمان تعیین کنید به گونه‌ای که تصمیم بگیرید دقیقا به کدام یک از سیستم‌های هوشمند نیازمندید تا بتوانید متناسب با سیستم‌های هوشمندی که قرار است در منزل شما پیاده‌سازی شود تجهیزاتی را از فروشگاه خانه هوشمند خریداری کنید. برای مثال اگر قصد دارید از سیستم روشنایی هوشمند و سیستم حفاظت و امنیت هوشمند در منزل خود استفاده کنید به تجهیزاتی شامل: لامپ‌های LED و دوربین‌ها و حسگرهای زیادی نیاز دارید. بنابراین بهتر است ابتدا دقیقا سیستم‌های هوشمندی که به آن‌ها نیاز دارید را انتخاب کنید سپس تجهیزات هوشمندسازی ساختمان خود را متناسب با آن‌ها از فروشگاه خانه هوشمند خریداری کنید. 
در ادامه شما را با برخی از مهم‌ترین تجهیزات هوشمندسازی ساختمان شامل: قفل هوشمند، دوربین هوشمند، زنگ در هوشمند، حسگر هوشمند، حسگر هوشمند دود، در هوشمند، ترموستات هوشمند، نورپردازی هوشمند، گرم‌کننده آب هوشمند و آب‌پاش هوشمند آشنا خواهیم کرد. 

 

گوشی موبایل هم جزئی از هوشمندسازی ساختمان است


تجهیزات هوشمندسازی ساختمان


قفل هوشمند


بازار قفل‌های هوشمند، بازار نوظهوری است که مطمعنا در آینده پیشرفت چشم‌گیری خواهد داشت. قفل هوشمند از طریق بلوتوث به اسمارت فون‌ها متصل می‌شود از این‌رو زمانی که شما در منزل خود هستید به راحتی از طریق اسمارت فون خود می‌توانید تمام قفل‌های هوشمند به کار برده شده در منزلتان را ببندید. اما زمانی که دور از خانه خود هستید و به دلیل فاصله زیاد نمی‌توانید از طریق بلوتوث قفل‌های هوشمند منزل خود را کنترل کنید می‌توانید وارد نرم‌افزار Smart Home یا خانه هوشمند شوید و از طریق این اپلیکیشن قفل‌های هوشمند منزل خود را ببندید. درصورتی که در خانه هوشمند خود اشخاصی مانند مادربزرگ و پدربزرگی دارید که اسمارت فون ندارند می‌توانید کلیدهای مخصوصی را برای این افراد قرار دهید تا با استفاده از آن کلیدها به راحتی قفل‌های هوشمند را باز و بسته کنند. حتی اگر قرار است برای مدت زمان کوتاهی افراد خاصی به منزل شما رفت و آمد داشته باشند مانند تعمیرکار اسپلیت، می‌توانید برای آن‌ها کلیدهای ویژه دیجیتالی خاصی را قرار دهید تا بتوانند در زمان‌های مشخصی به منزل شما وارد شده و از آن خارج شوند پس از اینکه کارشان در منزل شما به اتمام رسید کلیدهای دیجیتالی به طور خودکار اطلاعاتی که به آن‌ها داده‌اید را حذف کنند تا آن افراد دیگر نتوانند وارد منزل شما شوند.  از این‌رو می‌توان گفت که قفل هوشمند، نهایت امنیت را برای منزل شما فراهم می‌کند و از اینکه افراد سارق وارد منزل شما شوند جلوگیری می‌کند. 

 

دوربین هوشمند


دوربین‌های هوشمند یکی دیگر از بهترین تجهیزات هوشمندسازی خانه هستند که در حفظ امنیت خانه هوشمند شما حرف اول را می‌زنند. چراکه از ویژگی‌های منحصربه‌فرد و جالبی برخوردار هستند برای مثال دوربین‌های هوشمند مانند سایر سیستم‌ها هوشمند قابل برنامه‌ریزی هستند از این‌رو می‌توانید آن‌ها را به گونه‌ای تنظیم کنید که پس از خارج شدن شما پروسه تصویربرداری را آغاز کنند و زمانی که به خانه بازگشتید آن را متوقف کنند. علاوه‌بر این می‌توانید بخش‌هایی از خانه که اهمیت بیشتری برای شما دارند را در دوربین‌های هوشمند تعریف کنید تا زمانی که کسی وارد آن بخش‌ها شد سریعاً از طریق اسمارت فون به شما اطلاع‌رسانی کنند و تصویر زنده آن بخش را بر روی اسمارت فون شما نمایش دهند. درضمن می‌‌توانید دوربین‌های هوشمند را به گونه‌ای تنظیم کنید که کمی هوشمندانه‌تر عمل کنند و چهره افراد را تشخیص دهند تا تنها در صورت ورود افراد بیگانه به منزلتان به شما اطلاع دهند نه زمانی که فرزندان یا همسرتان وارد خانه می‌شوند. 

همانطور که بالاتر اشاره کردیم، چندین سیستم هوشمند در کنار یکدیگر به همراه یک سیستم مدیریت ساختمان هوشمند یک خانه معمولی را به یک خانه هوشمند تبدیل می‌کنند. به گونه‌ای که سیستم‌های هوشمند در کنار برقراری ارتباط با یکدیگر به یک سیستم مدیریت ساختمان هوشمند یا BMS که نقطه مرکزی محسوب می‌شود متصل می‌شوند. درواقع سیستم مدیریت ساختمان هوشمند است که امکان کنترل، مدیریت و برنامه‌ریزی تمامی سیستم‌های هوشمند در خانه را برای اعضای خانواده چه از راه دور و چه از راه نزدیک فراهم می‌کند. 


سیستم هوشمند ساختمان یا از طریق شبکه بیسیم یا همان Wi-Fi به یکدیگر و به سیستم مدیریت مرکزی متصل می‌شوند یا از طریق کابل کشی. از این‌رو تکنولوژی هوشمند سازی ساختمان به شکل یکی از دو روش بیسیم و باسیم پیاده‌سازی می‌شود. همانطور که در مقاله پیشین اشاره کردیم برای اینکه خانه خود را به یک خانه هوشمند تبدیل کنید باید از سیستم‌های هوشمند استفاده کنید که برای پیاده‌سازی هر یک از آن‌ها به تجهیزات هوشمند‌سازی ساختمان نیاز دارید که می‌توانید این تجهیزات را از فروشگاه خانه هوشمند تهیه کنید البته قبل از اینکه تجهیزات هوشمندسازی خانه را تهیه کنید لازم است نیاز خود را از یک خانه هوشمند تعیین کنید و تصمیم بگیرید که دقیقا به چه سیستم‌های هوشمندی در خانه خود نیاز دارید تا براساس آن‌ها تجهیزات مورد نیاز را تهیه کنید. 


در بخش اول این مقاله به بررسی برخی از تجهیزات هوشمندسازی ساختمان شامل: قفل هوشمند و دوربین هوشمند پرداختیم. درواقع قفل هوشمند و دوربین هوشمند از مهم‌ترین تجهیزات هوشمندسازی خانه هستند که نهایت امنیت را برای منزل شما فراهم می‌کنند. چراکه قفل هوشمند و دوربین هوشمند مانند سایر سیستم‌های هوشمند قابل کنترل و برنامه‌ریزی هستند. برای مثال می‌توانید قفل هوشمند را از راه دور با استفاده از اسمارت فون خود ببندید یا اینکه دوربین هوشمند را به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که وقتی از خانه خارج شدید تصویربرداری خود را آغاز کند و پس از اینکه وارد منزل شدید تصویربرداری را متوقف کند. در ادامه شما را با برخی دیگر از مهم‌ترین تجهیزات هوشمند سازی ساختمان آشنا خواهیم کرد. 

 

پکیج هوشمندسازی ساختمان


تجهیزات هوشمندسازی ساختمان


•    زنگ در هوشمند


در حال حاضر دو نوع زنگ در هوشمند در بازار موجود می‌باشد چراکه این حوزه نیز نوظهور است و تا به آپشنی متداول تبدیل شود کمی طول می‌کشد. نوع اول زنگ در هوشمند قابلیت تصویربرداری ندارد اما نوع دوم آن دارای قابلیت تصویربرداری می‌باشد به گونه‌ای که وقتی کسی زنگ در خانه شما را می‌زند تصویری زنده از جلوی درب خانه شما در هر جای دنیا که باشید بر روی اسمارت فون شما نمایش داده می‌شود. 


•    حسگر هوشمند


می‌توان گفت که حسگرهای هوشمند مهم‌ترین جزو خانه‌های هوشمند هستند چراکه اکثر سیستم‌های هوشمندی که در یک خانه هوشمند پیاده‌سازی می‌شوند دارای حسگر هوشمند هستند. برای مثال سیستم درب و پنجره هوشمند دارای حسگر هوشمند هستند به گونه‌ای که حسگرهای هوشمند درب و پنجره می‌توانند به دوربین‌های هوشمند بگویند که چه زمانی باید پروسه تصویربرداری را آغاز کنند. حتی سیستم آبیاری هوشمند دارای حسگر رطوبت هوشمند است به گونه‌ای که حسگر هوشمند رطوبت به سیستم آبیاری هوشمند پیام قطع یا وصل جریان آب را ارسال می‌کند. در ادامه شما را با یکی دیگر از کاربردی‌ترین حسگرها یعنی حسگر هوشمند دود آشنا خواهیم کرد. 


•    حسگر هوشمند دود


همانطور که اشاره کردیم یکی از کاربردی‌ترین تجهیزات هوشمند سازی خانه ، حسگر هوشمند است. یکی از مهم‌ترین و متداول‌ترین حسگرهای هوشمند، حسگر هوشمند دود است. در حال حاضر دو نوع حسگر هوشمند دود با نام‌های Nest  و Kidde در بازار موجود می‌باشند. هر دوی این حسگرهای هوشمند دود پس از اینکه دود را احساس کنند سریعا به اعضای خانواده از طریق اسمارت فون آن‌ها اطلاع خواهند داد. البته حسگر Nest از حسگر Kidde پیشرفته‌تر است چراکه پس از تشخیص دود و اطلاع دادن به اهالی خانه با ترموستات‌ها ارتباط برقرار کرده و به آن‌ها پیام می‌دهد تا جریان سوخت تجهیزات حرارتی را متوقف کنند. 


•    در هوشمند


خوشبختانه در هوشمند تمامی نگرانی‌های ما را از اینکه آیا در خانه یا در پارکینگ را بستیم یا خیر؟ برطرف می‌کند چرا در هوشمند را نیز مانند سایر سیستم‌ها و تجهیزات خانه هوشمند می‌توانیم چه از راه دور و چه از راه نزدیک کنترل کنیم و با استفاده از اسمارت فون خود در هر زمان و هر جایی که بودیم در خانه یا پارکینگ را باز و بسته کنیم. علاوه‌بر این می‌توانید در هوشمند را به گونه‌ای تنظیم و مدیریت کنید که پس از اینکه به جلوی در می‌رسید به صورت خودکار باز شود و پس از ورود شما به صورت خودکار بسته شود. برای هوشمند سازی منزل خود می توانید از طریق وب سایت نیازیتو انواع سیستم های هوشمند ساختمان را مشاهده کنید و از هزینه هوشمند سازی ساختمان با خبر شوید.


•    ترموستات هوشمند


ترموستات هوشمند نیز مانند سایر تجهیزات و سیستم‌های هوشند از حسگر برخوردار است که حسگرهای این سیستم هوشمند متناسب با گرم یا سرد بودن خانه، تجهیزات سرمایشی و گرمایشی را به کار می‌اندازند. البته لازم است اشاره کنیم که ترموستات هوشمند به طور قابل توجهی موجب کاهش مصرف انرژی می‌شود چراکه می‌توان آن را به گونه‌ای تنظیم کرد که متناسب با دمای محیط خانه از اینکه تجهیزات سرمایشی و گرمایشی بیش از اندازه فعال باقی بمانند جلوگیری کند. 


•    نورپردازی هوشمند


سیستم نورپردازی هوشمند نیز یکی دیگر از مهم‌ترین سیستم‌های هوشمند است که تاثیر بسزایی در کاهش مصرف انرژی دارد. چراکه در این سیستم چراغ‌ها با ترموستات‌های هوشمند ترکیب می‌شوند. از همه مهم‌تر اینکه این سیستم هوشمند نیز قابل برنامه‌ریزی است به گونه‌ای که می‌توانید آن را به گونه‌ای تنظیم کنید که هنگام غروب آفتاب فعال شود تا نورهای مورد نیاز برای محیط خانه فعال شوند یا اینکه آن را به گونه‌ای تنظیم کنید که پس از خارج شدن از خانه یا اتاق‌ها به صورت خودکار خاموش شود. 

 

مطالب کاربردی دکتر BMS

نرم افزار (اپلیکیشن) خانه هوشمند

سیستم (کنترل) هوشمند چیست و چه کاربردی‌هایی دارد؟

انواع روش‌های هوشمندسازی ساختمان

تجهیزات هوشمندسازی (ساختمان)

پکیج هوشمندسازی ساختمان

هوشمندسازی بی سیم و تفاوت آن با هوشمندسازی سیمی

هوشمندسازی استخر

سنسور حرکتی کوچک

امکانات  و ویژگی های خانه هوشمند

پروتکل های خانه هوشمند

هوشمندسازی ساختمان

انواع تجهیزات هوشمند

قیمت هوشمندسازی خانه

خانه هوشمند چیست