X

پارکینگ هوشمند

در آینده ای نه چندان دور، پشت میز آشپزخانه خود می نشینید و به برنامه های خود برای خرید، شام، فیلم و صندلی مورد علاقه خود در آبخوری مخصوص خود فکر می کنید. از آنجایی که می خواهید قبل از رفتن به تفریحات عصرانه، مکانی برای ذخیره کردن خریدهای خود داشته باشید، رانندگی را انتخاب می کنید. شما مقاصد خود را در لپ‌تاپ/تلفن هوشمند/تبلت خود وارد می‌کنید و دستگاه طبق بررسی ها، یک نقطه را در ساعت مد نظر شما خالی می کند تا ماشین تان را در آنجا پارک کنید. این دقیقا توصیف یک پارکینگ هوشمند است. در ادامه این مطلب درباره هوشمندسازی پارکینگ که می‌تواند یکی از قسمت های هوشمند سازی ساختمان باشد، بیشتر صحبت خواهیم کرد.

سیستم پارکینگ هوشمند چیست؟

به لطف دیجیتالی شدن، سیستم های پارک هوشمند شروع به ارائه راه حل هایی برای تحرک شهری کرده اند. این سیستمی است که به لطف اینترنت اشیاء و فناوری حسگر، امکان به دست آوردن اطلاعات بلادرنگ در مورد دسترسی به پارکینگ، هم در خارج و هم در داخل، و در مورد ترافیک و شرایط جاده را می دهد.

چرا ما به هوشمندسازی پارکینگ نیاز داریم؟

به گفته شرکت Parking Ya!، متخصص در فروش فضای گاراژ، بیش از 25 درصد از وسایل نقلیه در حال تردد در سطح شهرها به دنبال جای پارک هستند. پیاده سازی فناوری هوشمند برای تسهیل این کار، این مشکل را حل می کند، کارایی عملیاتی را افزایش می دهد، جریان ترافیک شهری را ساده می کند و تجربه لذت بخش تر و صرفه جویی در زمان را به رانندگان ارائه می دهد. همچنین اثرات مضر ازدحام را کاهش می دهد، زیرا کمتر خودروهای کروز مساوی است با انتشار کمتر گازهای گلخانه ای.

تکنولوژی هوشمندسازی پارکینگ

دستگاه ها و فرآیندهای مختلف ساختار هوشمندسازی پارکینگ را تشکیل می دهند و به عنوان آشکارساز فضای پارک عمل می کنند. از یک طرف، استقرار سنسورها و/یا دوربین‌هایی که داده‌ها و تصاویر را ضبط و پردازش می‌کنند تا داده‌های اشغال ترافیک را در زمان واقعی برای منطقه‌ای که به آن می‌رویم ارائه کنند.

بیشتر بخوانید : پکیج هوشمند سازی خانه

از سوی دیگر، یک سیستم مبتنی بر ابر اینترنت اشیا، به این دستگاه ها اجازه می دهد تا متصل شوند و داده ها متمرکز شوند. سپس داده ها با استفاده از داده های بزرگ به منظور محاسبه در دسترس بودن فضاهای پارکینگ در خیابان یا فضاهای پارکینگ عمومی و خصوصی تجزیه و تحلیل می شوند. تکنولوژی های پارکینگ هوشمند به شرح زیر می باشد:

·نقشه های هوشمندسازی پارکینگ

اگر می‌خواهیم اطلاعات دقیق‌تری درباره میزان احتمال پیدا کردن یک فضای پارک در خیابان داشته باشیم، همیشه مجبور نیستیم از یک برنامه استفاده کنیم. عملکردهای موجود در دستگاه‌های ما مانند Google Maps داده‌های ترافیکی بی‌درنگ و احتمال پارک در این مناطق را در اختیار ما قرار می‌دهند. این سرویس و سایر نقشه ها هر چه به مقصد انتخابی خود نزدیکتر می شویم، اطلاعات را به روز می کنند.

·تابلوهای هوشمند

فناوری‌های هوشمند نیز در سیستم‌های علائم جاده‌ای با هدف افزایش ایمنی و کمک به هماهنگی بیشتر تردد عابران پیاده و وسایل نقلیه استفاده می‌شوند. به عنوان مثال می توان به چراغ های راهنمایی و گذرگاه های عابر پیاده اشاره کرد که بسته به زمان واقعی یا حجم ترافیک تخمینی، مانند ساعات اوج مصرف، تغییر رنگ یا روشن می کنند.

·آشکارسازهای هوشمند برای وسایل نقلیه

دانستن دقیق تعداد وسایل نقلیه در هر زمان معین در یک پارکینگ، اساس پارکینگ هوشمند است. این سیستم نظارت بر پارکینگ خودرو (طالاعات بیشتر :  سیستم هوشمند ساختمان) از سیستم‌های حسگر شامل آشکارسازهای حلقه دو کاناله، سنسورهای حضور خودرو اولتراسونیک یا سنسورهای خودروی LiDAR تشکیل شده است. آنها تشخیص می دهند که آیا فضای پارکینگ آزاد یا اشغال شده است، آنها تشخیص می دهند که آیا گاراژ پارکینگ پر است یا خیر و به ترتیب مکان دقیق وسایل نقلیه را ارائه می دهند.

·قیمت دستگاه ورود و خروج پارکینگ

سیستم پارکینگ هوشمند کارت خوان با استفاده از دستگاه های متنوع در قیمت های مختلف قابل پیاده سازی است. در سیستم های نیمه اتوماتیک، حضور نیروی انسانی برای ارائه کارت به هر خودرو ضرورت دارد. در این حالت ثبت ورود و خروج هر خودرو توسط اپراتور از طریق کارت در دستگاه مدیریت هوشمند پارکینگ صورت می گیرد. این در حالی است که در سیستم های تمام اتوماتیک صدور کارت، ثبت ورود و خروج و همچنین عملیات پرداخت به صورت کاملا خودکار بدون حضور نیروی انسانی انجام می شود. در این حالت قیمت پارکینگ هوشمند (بیشتر بخوانید : قیمت خانه هوشمند) متناسب با دستگاه ورود و خروج خریداری شده محاسبه می شود.

 

 

مزایای هوشمندسازی پارکینگ برای رانندگان

اولین مزیت  هوشمند سازی پارکینگ، صرفه جویی در زمان است.  استفاده از سیستم پارکینگ هوشمند، زمان زیادی را برای رانندگان صرفه‌جویی می‌کند، زیرا آنها می‌دانند کجا یک جای پارک خالی پیدا کنند. مدت زمانی که در جستجوی جای پارک صرف می کنید به حداقل می رسد. آلودگی کمتر، کاهش زمان لازم برای پیدا کردن جای پارک، استفاده موثر تر از فضاهای شهرداری، ایمنی و تجزیه و تحلیل زمان واقعی پارکینگ برای شهرها از سایر مزایایی است که هوشمندسازی پارکینگ به دنبال دارد. به عنوان مثال، در نتیجه قرار دادن حسگرهای روی زمین در محل های پارک، افراد به اندازه زمانی که به دنبال فضای پارک هستند دچار استرس نمی شوند.

 

جمع بندی

به لطف دیجیتالی شدن، سیستم های پارک هوشمند شروع به ارائه راه حل هایی برای تحرک شهری کرده اند. به طور کلی، هوشمند سازی پارکینگ، مانند حسگرها، به شهرداری‌ها و شرکت‌ها این فرصت را می‌دهند تا پارکینگ را به فرآیندی روان‌تر و کارآمدتر تبدیل کنند. علاوه بر این، باعث صرفه جویی زیادی در زمان، پول مردم می شود و ناامیدی را که ممکن است فرد در هنگام پیدا کردن جای پارک داشته باشد، کاهش می دهد.