X

هوشمند سازی ساختمان bms

با پیشرفت فناوری و گسترش اینترنت در همه زوایای زندگی انسان، اقدامات نوینی نیز در عرصه صنعت ساختمان سازی به وقوع پیوست. یکی از این اقدامات جذاب و امروزی هوشمند سازی ساختمان ها و منازل مسکونی است. هوشمند سازی ساختمان bms و اتوماسیون ساختمانی دو شکل از هوشمند کردن بناها است. با مجهز شدن بنا یا آپارتمان، کلیه سیستم ها و تجهیزات برقی تحت کنترل از راه دور کاربران در می آیند. 
با تکنولوژی هوشمند سازی منزل نیاز حضور اشخاص جهت تنظیم و کنترل تجهیزات از بین می رود و مدیریت آن آسان تر و مطلوب تر می شود. موضوع مطلب امروز ما در مورد هوشمند سازی ساختمان ها و به خصوص شکل bms است. 

هوشمند سازی ساختمان bms به چه معناست؟

هوشمند سازی ساختمان در واقع کنترل تجهیزات و سیستم های مختلف اعم از روشنایی، دوربین های مداربسته و امنیتی و گرمایشی و سرمایشی توسط کاربر و بدون حضور فیزیکی او امکان پذیر می کند. در هوشمند سازی ساختمان bms درب ها و پنجره های برقی را می توان از راه دور و تنها با یک موبایل باز و بسته کرد. با استفاده از سیستم امنیتی فضای داخل و خارج بنا را تحت کنترل و بررسی قرار داد. خاموش کردن یا تنظیم وسایل الکتریکی یا سیستم روشنایی از راه دور و حتی در سفر امکان پذیر است. 
هوشمند سازی منزل نیز مانند ساختمان های دیگر امکان پذیر است. با مجهز کردن خانه خود به فناوری هوشمند سازی مکانی با امنیت بالا، راحت و مقرون به صرفه خواهید داشت. هوشمند سازی منازل مسکونی به جهت اینکه از فعال ماندن بی مورد وسایل و تجهیزات الکتریکی جلوگیری می کند هزینه های انرژی مصرفی پایین می آید. با نصب دوربین های مداربسته هوشمند و ضبط فیلم و عکس امنیت خانه افزایش می یابد. پنجره ها و درب ها حتی پرده ها بدون نیاز به حرکت یا حضور کاربر به حرکت در می آیند. 

انواع هوشمند سازی ساختمان ها و منازل مسکونی

هوشمند کردن ساختمان ها به دو شکل bms و اتوماسیون ساختمان یا BAS صورت می گیرد. در هوشمند سازی ساختمان bms تمام تجهیزات و امکانات ساختمان هوشمند می شوند. به عبارت دیگر تمام سیستم ها مانند امنیتی، حرارتی و برودتی، روشنایی، صوتی و تصویری تحت کنترل کاربر و با کمک نرم افزارهای تحت وب مانند موبایل، تبلت و لپ تاپ در می آیند. در هوشمند کردن اتوماسیون BAS برخی از سیستم ها یا لوازم الکتریکی و تجهیزات هوشمند می شوند. 

البته هوشمند سازی ساختمان bms اغلب برای مجتمع های تجاری، اداری یا شرکت ها اجرا می شود؛ زیرا در هوشمند سازی منازل مسکونی به دلیل تنوع سلایق و نظرات ساکنین امکان اجرای bms وجود ندارد. هوشمند کردن تجهیزات ساختمانی از جهت دیگری نیز به دو نوع تقسیم بندی می شود که این دو نوع عبارتند از: تحت وایر یا وایرلس. در تحت وایر از سیم کشی های متعددی استفاده می شود ولی در وایرلس کابل کشی های ساختمان به حداقل می رسد. 

آشنایی با بخش های مختلف هوشمند سازی ساختمان bms

هرسیستمی دارای بخش های مختلفی است و هوشمند سازی هم از این قاعده جدا نیست. در سیستم هوشمند کردن ساختمان به بخش های بهینه سازی، نمایش دهنده و کنترلی تقسیم می شوند که هر بخش وظیفه خاصی در اجرای سیستم مذکور دارد. 

فواید هوشمند سازی ساختمان bms

هوشمند سازی ساختمان ها مزیت ها و فواید زیادی که در این بخش به برخی از آنها می پردازیم.

  • با به کنترل در آمدن سیستم ها و تجهیزات توسط کاربر، مدیریت و تنظیم آنها آسان تر شده و از هدر رفتن انرژی مصرفی جلوگیری می شود.
  • کنترل پذیری سیستم ها افزایش می یابد.
  • هزینه های لوازم برقی و تجهیزات الکتریکی کم می شود.
  • با نصب سنسورهای امنیتی پیشرفته و دوربین های مداربسته امنیت ساختمان به طور چشمگیری بالا می رود. 
  • هوشمند سازی ساختمان bms فعالیت های فیزیکی افراد کاهش می یابد؛ چرا که با فشار یک دکمه درب ها، پرده ها، پنجره ها حرکت می کنند و وسایل صوتی و تصویری و برودتی و حرارتی فعال و غیرفعال می شوند. 
  • در هوشمند کردن bms امکان اجرای چندین عملیات به صورت همزمان وجود دارد و به این ترتیب در زمان نیز صرفه جویی می شود. 
  • راحتی و آسایش کاربران افزایش می یابد.
  • رطوبت، دما و نور مطلوب برای کاربران فراهم می شود. 

اجرای هوشمند سازی bms در ساختمان ها

جهت هوشمند کردن مکان مورد نظر باید به کارشناسان و متخصصانی که در این زمینه فعالیت می کنند مراجعه کرد. شرکت ها و موسساتی جهت اجرای هوشمند سازی منازل و سایر ساختمان ها کارشناسان خود را به محل اعزام می کنند و با بررسی کامل مشاوره های لازم را ارائه می دهند. بعد از بررسی ها لازم نوبت به طراحی و خرید تجهیزات و ابزارآلات می رسد که توسط متخصصین انجام می شود. مرحله بعدی مرحله برنامه ریزی مهندسان است که درآخر هم اجرای برنامه ها انجام می شود. 
اجرای هوشمند سازی یکی از فعالیت های مفید و نیاز امروزی بسیاری از ساختمان ها و بناها است. در این اقدام تجهیزات ساختمان از قابلیت کنترل راه دور توسط کاربر برخوردار می شوند. ساکنین خانه های هوشمند از امنیت بالا و آسایش و رفاه بیشتری برخوردار می شوند. هوشمند سازی ادارات و شرکت ها و همچنین مجتمع های تجاری نیز صورت می گیرد. اگر هوشمند سازی به صورت یکپارچه و تمام تجهیزات را در برگیرد به آن هوشمند سازی BMS گفته می شود. 

x