X

سیستم مدیریت ساختمان

تاکنون با خودتان فکر کرده‌اید چقدر از زمان شما برای انجام کارهای تکراری و روزمره مانند آبیاری باغچه و گل‌ها گرفته می‌شود؟ و از همه مهم‌تر اینکه در خانه خود با روشن گذاشتن لامپ‌ها، اسپیلت و ... چقدر انرژی به هدر می‌دهید؟ اما با هوشمندسازی ساختمان خود دیگر مجبور نیستید بخش زیادی از کارهای تکراری را خودتان انجام دهید علاوه‌بر این با استفاده از سیستم‌ها و تجهیزات خانه هوشمند در یک خانه هوشمند، در مصرف انرژی به صورت چشم‌گیری صرفه‌جویی می‌شود. جدا از تمامی این‌ها زندگی در یک خانه هوشمند امکانات فوق‌العاده‌ای را برای شما فراهم می‌کند که از نهایت آرامش و آسایش برخوردار خواهید شد. در ادامه شما را بیشتر با ساختمان‌های هوشمند و سیستم مدیریت ساختمان آشنا خواهیم کرد. 


سیستم مدیریت هوشمند ساختمان 


خانه هوشمند از سیستم‌ها و ماژول‌های هوشمندی شامل: سیستم روشنایی هوشمند، سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند، سیستم صوتی و تصویری هوشمند، آسانسور هوشمند، سیستم آبیاری هوشمند، آیفون تصویری هوشمند، سیستم حفاظت و امنیت هوشمند، سونا و جکوزی هوشمند، پرده برقی هوشمند و ... است. تمامی این سیستم‌های هوشمند با یکدیگر ارتباط دارند و به یک نقطه مرکزی که سیستم مدیریت ساختمان هوشمند نامیده می‌شود متصل هستند. 


درواقع این نقطه مرکزی موجب می‌شود که شما بتوانید تمامی سیستم‌های هوشمند در خانه خود را کنترل، مدیریت و برنامه‌ریزی کنید. از این‌رو است که وقتی در خانه هوشمند خود هستید می‌توانید به هر یک از سیستم‌های هوشمند خود برنامه‌ای بدهید و بر این اساس آن‌ها را کنترل و مدیریت کنید. برای مثال می‌توانید سیستم برق هوشمند منزل خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که وقتی وارد اتاق‌ها شدید لامپ‌ها به صورت خودکار خاموش شوند و زمانی که از اتاق خارج شدید لامپ‌ها به صورت خودکار خاموش شوند تا از این طریق در مصرف انرژی صرفه‌جویی گردد. یا اینکه می‌توانید سیستم صوتی و تصویری هوشمند خانه خود را به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که صبح‌ها در تایم مشخصی با پخش موسیقی شما را از خواب بیدار کند و سیستم آبیاری هوشمند خانه خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که 2 روز یکبار گل‌ها و گیاهان شما را آبیاری کند. برای هوشمند سازی ساختمان خود می توانید از طریق وب سایت نیازیتو انواع سیستم های هوشمند ساختمان را مشاهده کنید و از هزینه هوشمند سازی ساختمان با خبر شوید.

 

سیستم مدیریت ساختمان

 


درواقع این سیستم مدیریت ساختمان هوشمند است که به شما اجازه می‌دهد تمامی سیستم‌های هوشمند در خانه خود را اینگونه تنظیم کنید و هم زمانی که در خانه حضور دارید و هم زمانی که با خانه هوشمند خود کیلومترها فاصله دارید بتوانید تمامی سیستم‌های هوشمند را کنترل و مدیریت کنید. چراکه خانه هوشمند دارای اپلیکیشنی است که شما می‌توانید این اپلیکیشن را بر روی موبایل خود نصب کنید و زمانی که در خانه حضور ندارید از طریق آن سیستم‌های هوشمند موجود در خانه خود را مدیریت کنید. برای مثال می‌توانید در راه برگشت از محل کارتان به خانه از طریق این اپلیکیشن سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند را روشن کنید تا زمانی که به خانه می‌رسید دمای محیط به دمای مدنظر شما رسیده باشد. یا زمانی که با عجله خانه را ترک می‌کنید درحالی که پرده برقی هوشمند باز است یا سیستم صوتی و تصویری هوشمند در حال پخش موسیقی است می‌توانید از طریق نرم‌افزار خانه هوشمند از راه دور، پرده برقی هوشمند را ببندید و سیستم صوتی و تصویری هوشمند را نیز خاموش کنید. 


امکانات BMS یا سیستم مدیریت ساختمان هوشمند

در ادامه شما را با برخی از مهم‌ترین امکانات BMS که یک ساختمان معمولی را به یک ساختمان هوشمند تبدیل می‌کند، آشنا خواهیم کرد. 


•    سیستم روشنایی هوشمند


یکی از مهم‌ترین و بهترین امکانات BMS، سیستم روشنایی هوشمند است چراکه این سیستم هوشمند در مصرف انرژی به صورت چشم‌گیری صرفه‌جویی می‌کند. به گونه‌ای که در سیستم روشنایی هوشمند لامپ‌ها به صورت خودکار با وارد شدن و خارج شدن شما از اتاق یا سایر بخش‌های خانه، روشن و خاموش می‌شوند. از این‌رو کوچکترین هدررفت انرژی صورت نمی‌گیرد. 


•    سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند


سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند به عنوان یکی دیگر از مهم‌ترین امکانات BMS امکان تفکیک و تنظیم دمای هر یک از بخش‌های خانه شما را فراهم می‌کند به گونه‌ای که شما می‌توانید برای هر اتاق یا هر یک از بخش‌های خانه خود دمای منحصربه‌فردی را مدنظر بگیرید. برای مثال اگر بیشتر از اتاق نشیمن و اتاق خواب استفاده می‌کنید می‌کنید می‌توان سیستم سرمایش و گرمایش را تنها در این دو بخش تنظیم کنید. حتی می‌توانید این سیستم را مانند سایر سیستم‌های هوشمند از راه دور نیز کنترل و مدیریت کنید. برای مثال اگر در راه برگشت به منزل هستید و دوست دارید زمانی که به خانه می‌رسید دمای محیط خانه به حد مطلوبی رسیده باشد می‌توانید در مسیر از نرم‌افزار خانه هوشمند استفاده کنید و سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند را از طریق آن روشن کنید. 

 

 

سیستم مدیریت ساختمان


•    سیستم امنیتی و حفاظتی هوشمند


سیستم امنیتی و حفاظتی هوشمند برخلاف دوربین‌های مداربسته که تنها تصاویری را ضبط می‌کنند تا بتوانید در صورت به سرقت رفتن اموال خود آن‌ها را چک کنید، سریعا پس از ورود افراد بیگانه به منزل شما از طریق برقراری تماس، ارسال پیامک و به صدا درآوردن آژیر شما در جریان قرار خواهند داد علاوه‌بر این پس از ورود فرد بیگانه به داخل خانه سریعاً درب‌ها و پنجره‌های را به صورت خودکار بسته و قفل می‌کنند تا شما از راه برسید. البته تمامی این تدابیر امنیتی به تنظیمات شما در این سیستم هوشمند بستگی دارد. 


•    سیستم صوتی و تصویری هوشمند


مطمعنا همیشه دوست داشتید که بتوانید یک موسیقی را به صورت هم‌زمان از طریق چند پلیر  یا دستگاه در بخش‌های مختلف خانه پخش کنید. خوشبختانه سیستم صوتی و تصویری هوشمند این امکان را برای شما فراهم می‌کند. علاوه‌بر این می‌توانید این سیستم هوشمند را به گونه‌ای تنظیم و برنامه‌ریزی کنید که در بازه‌های زمانی مشخصی به صورت خودکار برای شما موسیقی پخش کند. 
 

مطالب کاربردی دکتر BMS

نرم افزار (اپلیکیشن) خانه هوشمند

سیستم (کنترل) هوشمند چیست و چه کاربردی‌هایی دارد؟

انواع روش‌های هوشمندسازی ساختمان

تجهیزات هوشمندسازی (ساختمان)

پکیج هوشمندسازی ساختمان

هوشمندسازی بی سیم و تفاوت آن با هوشمندسازی سیمی

هوشمندسازی استخر

سنسور حرکتی کوچک

امکانات  و ویژگی های خانه هوشمند

پروتکل های خانه هوشمند

هوشمندسازی ساختمان

انواع تجهیزات هوشمند

قیمت هوشمندسازی خانه

خانه هوشمند چیست