X

خانه هوشمند چیست؟

خانه هوشمند به اتصالات دگرگونی گفته می‌شود که با استفاده از سیم کشی های بیسیم یا با سیم با هم متصل هستند. خانه هوشمند ویژگی های بسیاری دارد که شما می‌توانید در هر زمانی که نیاز به خدمات هوشمند دارید از قابلیت های آن استفاده کنید. شما می توانید برای وسایل خانه ی خود زمانبندی نیز تعیین کنید، بنابراین یکسری کارها در ساعات خاصی از روز به صورت خودکار انجام خواهند شد. حتی برخی از این وسایل هوشمند قابلیت یادیگری داشته و از کارهایی که شما انجام می دهید، می آموزند، در نتیجه با فعالیت بسیار کمتری می توانید انجام خیلی کارها را به صورت خودکار به وسایل خانگی خود محول کنید.


هوشمند سازی خانه‌ها یک تکنولوژی جدید و به روز است که در حال توسعه و گسترش یافتن است. به طور کلی خانه هوشمند را می‌توان این گونه تعریف کرد: به مجموعه‌ای از خدماتی گفته می‌شود که بدون دخالت صاحب خانه در محیط خانه انجام می‌‌‌شود و تمامی این اعمال توسط یک کنترل مرکزی قابل کنترل است. تقریبا تمام دستگاه هایی که در منزل شما هستند و با برق کار می‌کنند می‌توانند تحت کنترل این کنترل مرکزی قرار بگیرند. بنابراین در یک خانه هوشمند علاوه برکنترل اشیا، از امنیت بالاتری برخوردار هستیم و در مصرف زمان و انرژی ۳۰ الی ۴۰ درصد صرفه جویی می‌شود.

 

خانه هوشمند

 


درواقع خانه هوشمند یا smart home واژه ای است که اکثر خانه ها یا ساختمان های مدرن از آن استفاده می‌کنند و امروزه یکی از معیارهای انتخاب خانه برای سکونت است. در خانه ی هوشمند کنترل آب و هوا، سیستم‌های روشنایی، لوازم خانگی، قفل‌ها و انواع مختلف دوربین‌ها و مانتیورها از هر جای خانه و حتی دور از خانه امکان‌پدیر است. معمولا هر خانه هوشمند شامل موارد زیر است:
•    کنترل دما
•    کنترل روشنایی
•    پرده‌های برقی و سایر تجهیزات موتوری
•    سیستم مدیریت مصرف انرژی
•    سیستم امنیتی
•    سیستم صوتی (با پوشش کامل منزل)
•    سیستم صوتی – تصویری
•    تجهیزات ارتباطی بین کاربران و سیستم


برای هوشمند سازی خانه چه تجهیزاتی لازم است؟


امروزه ابزار زیادی برای هوشمند سازی خانه ها و ساختمان ها وجود دارد که با گذر زمان و پیشرفت تکنولوژی شاهد افزایش تعداد روز افزون این تجهیزات هستیم. لامپ های هوشمند یکی از این وسایل است که به شما اجازه می‌دهد برای روشن و خاموش کردنشان زمان بندی خاصی تعریف کنید و یا به حرکات شما عکس العمل نشان می‌دهند، یا بدون نیاز به دست زدن به کلید لامپ، می‌توانید آن را توسط گوشی هوشمند خود خاموش کنید. یکی از وسایل هوشمندی که ممکن است شما بیشتر با آن آشنا باشید تلویزیو‌ن‌های هوشمند است که به اینترنت متصل شده و می توان با آن ها محتواهای گوناگون را مشاهده کرد. البته وسایل هوشمند دیگری مانند، یخچال فریزرها، اچاق گازها، تشخیص دهنده‌های دود ، قفل های هوشمند و … نیز وجود دارند که استفاده همزمان از همه ی این وسایل هوشمند به شما کمک خواهد کرد تا به آسانی خانه خود را کنترل کنید.


خانه هوشمند چه مزیتی برای ساکنین دارد؟


داشتن یک خانه ی هوشمند باعث می شود بتوانید کارهای زیادی را با زحمت کمتری انجام دهید. کارهایی مانند تنظیم تهویه، خاموش کردن لامپ ها، روشن مایکروفر برای گرم کردن غذا و غیره. شما می توانید برای وسایل خانه ی خود زمانبندی نیز تعیین کنید، بنابراین یکسری کارها در ساعات خاصی از روز به صورت خودکار انجام خواهند شد. خانه های هوشمند بهره وری از انرژی را نیز افزایش می دهند و باعث می‌شوند در آخر ماه مبلغ قبض‌های استفاده از وسایل گرمایشی و سرمایشی شما را سورپرایز کند.


اهداف هوشمند سازی خانه


•    ایجاد محيطی مطلوب برای افراد حاضر در ساختمان
•    استفاده بهينه از تجهيزات و افزایش عمر مفيد آنها
•     ارائه سيستم کنترلی با قابليت برنامه ریزی زمانی عملکرد
•    کاهش چشمگير هزینه های مربوط به نگهداری و بهينه سازی و صرفه جویی در مصرف انرژی
•    عدم نياز به پيمانکار دائمی ساختمان
•    امکان مانيتورینگ و کنترل تمامی نقاط تحت کنترل از طریق یک PC و یا اینترنت
•    با توجه به یکپارچه سازی ساختمان ، تمام تجهيزات بصورت هماهنگ کارکرده و امکان تداخل و بروز مشکلات ناشی از عدم هماهنگی از بين می رود
•    امکان گرفتن گزارش های آماری از تمامی تجهيزات و عملکرد آنها به منظور بهينه سازی مصرف و عملکرد

 

نحوه کار با سیستم خانه هوشمند


شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که سیستم هوشمندسازی خانه چگونه عمل می‌کند؟ این سیستم به طور معمول از طریق اینترنت به یک هاب مرکزی یا Gateway متصل می‌شود. پس از آن شما می‌توانید با استفاده از یک رابط کاربری به سیستم مورد نظر وصل شده و از آن استفاده کنید. رابط کاربری اصلی سیستم مورد نظر به شکل‌های مختلفی در اختیار شما قرار می‌گیرد.
این سیستم اغلب روی دیوار نصب می‌شود یا در کامپیوتر رومیزی، لپ‌تاپ، تبلت و گوشی هوشمند در دسترس است. در نتیجه شما برای دسترسی به سیستم مورد نظر محدودیتی نخواهید داشت و می‌توانید با استفاده از یک دستگاه هوشمند به راحتی کنترل امور را در دست بگیرید. این سیستم امنیت بسیار بالایی دارد و در صورتی رمز ورود خود را به سایر اطرافیان نگویید، احتمال هک سیستم و نفوذ به بخش مرکزی بسیار کم خواهد شد.

x