X

جدیدترین خانه‌های هوشمند از چه تجهیزاتی برخوردارند؟ (بخش اول)

این روزها واژه هوشمندسازی ساختمان مانند گذشته گنگ و نامفهوم نیست چراکه با این وجود که تکنولوژی تقریبا نوظهوری است به دلایل مختلف از جمله: صرفه‌جویی در مصرف انرژی، افزایش امنیت و افزایش سطح رفاه و آسایش در منزل از محبوبیت زیادی در بین مردم برخوردار شده است و برخلاف چندین سال قبل که تنها خانه‌های هوشمند را در فیلم‌های هالیوودی می‌دیدیم، امروزه می‌توانیم آن را در منزل خود نیز پیاده‌سازی کرده و با تمام وجود حسش کنیم. اگر شما هم به دنبال هوشمندسازی منزل خود هستید و دوست دارید بیشتر درمورد تجهیزات و ماژول‌های هوشمند بدانید ادامه این مقاله را از دست ندهید تا شما را با تجهیزات هوشمند، جدیدترین خانه‌های هوشمند آشنا کنیم.

 


تکنولوژی هوشمندسازی ساختمان


تصور کنید که علاوه‌بر تلفن همراه هوشمند شما سایر دیوایس‌ها و حتی لوازم خانه شما نیز هوشمند باشند و امکان اتصال آن‌ها به اینترنت فراهم باشد. خوشبختانه اکنون با تکنولوژی هوشمندسازی ساختمان این رویا به واقعیت تبدیل شده است. نصب سیستم‌های هوشمند در یک مکان مانند خانه، برقراری ارتباط بین سیستم‌های هوشمند با یکدیگر و با نقطه مدیریت مرکزی هوشمند، آن خانه را به یک خانه هوشمند تبدیل می‌کند که هر یک از سیستم‌های هوشمند علاوه‌بر برخوردار بودن از ویژگی‌ها و مزایای بیشمار و داشتن ارتباط با یکدیگر به نقطه کنترل مرکزی هوشمند نیز متصل هستند. از این‌رو امکان کنترل، مدیریت و برنامه‌ریزی آن‌ها چه از راه دور و چه از راه نزدیک وجود دارد. اکنون که با مفهوم تکنولوژی هوشمندسازی ساختمان آشنا شدید در ادامه شما را تکنولوژی‌های هوشمند در جدیدترین خانه‌های هوشمند آشنا خواهیم کرد. 


امکانات جدیدترین خانه‌های هوشمند

 


•    کنترل‌کننده‌های هوشمند


کنترل‌کننده‌های هوشمند از مهم‌ترین تجهیزات و امکانات هوشمند یک خانه هوشمند به حساب می‌آیند که با استفاده از آن‌ها می‌توان سیستم‌های هوشمند را در بخش‌های مختلف خانه مدیریت، کنترل و برنامه‌ریزی کرد. این کنترل‌کننده‌های هوشمند دارای انواع مختلفی می‌باشند، برخی از آن‌ها به صورت یک صفحه لمسی طراحی شده‌اند و برخی دیگر به صورت دکمه‌ای طراحی شده‌اند. البته برخی از آن‌ها به شکل دستیار صوتی هوشمند عمل می‌کنند تا دیگر لازم نباشد با دکمه‌ها یا صفحه لمسی کار کنید و تنها با صحبت کردن با آن‌ها، سیستم‌های هوشمند را برنامه‌ریزی کنید. در ادامه به شما خواهیم گفت که جدیدترین خانه‌های هوشمند از چه تجهیزات هوشمندی به عنوان کنترل‌کننده‌های هوشمند استفاده می‌کنند. 


o    Amazon Echo Family
همانطور که از نام کنترل‌کننده هوشمند Amazon Echo Family پیداست، این کنترل‌کننده محصولی از کمپانی آمازون است که توسط الکسا طراحی و تولید شده است. درواقع Amazon Echo Family یک بلندگوی بلوتوثی و یک دستیار صوتی هوشمند است که می‌توانید از آن برای کنترل موارد موردنظرتان استفاده کنید. علاوه‌بر این می‌توانید با این دستیار صوتی هوشمند سایر گجت‌های هوشمند را با صدای خودتان کنترل و مدیریت کنید.


o    Wink Hub 2
یکی دیگر از تجهیزات جدیدترین خانه‌های هوشمند، کنترل‌کننده هوشمند Wink Hub 2 است. این کنترل‌کننده هوشمند تقریبا همه چیز را در خانه هوشمند شامل می‌شود و با دستگاه‌های Z-Wave، ZigBee، Lutron Clear Connect، Kidde، بلوتوث و وای فای کار می‌کند.


o    Brilliant Control
Brilliant Control یکی دیگر از بهترین کنترل‌کننده‌های هوشمند است که در جدیدترین خانه‌های هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کنترل‌کننده هوشمند با استفاده از وای فای به سیستم‌های هوشمند در خانه متصل می‌شود. این کنترل‌کننده هوشمند دارای یک صفحه نمایش 5 اینچی است که به شما امکان کنترل، مدیریت و برنامه‌ریزی تمامی سیستم‌های هوشمند را در هر یک از بخش‌های منزلتان می‌دهد. 


o    Logitech Harmony Elite
اگر کار کردن با کنترل‌کننده‌های هوشمند صوتی یا لمسی را دوست ندارید و دوست دارید تمامی سیستم‌های هوشمند منزل خود را به شیوه‌ای سنتی مدیریت، برنامه‎‌ریزی و کنترل کنید می‌توانید از کنترل‌کننده هوشمند Logitech Harmony Elite که شبیه به یک کنترل تلویزیون است استفاده کنید. این کنترل‌کننده هوشمند به هاب خانگی متصل شده و سایر دستگاه‌ها و سیستم‌های هوشمند را می‌توان از طریق آن کنترل و برنامه‌ریزی کرد. 


o    iHome iSP6X SmartPlug
iHome iSP6X SmartPlug یک پلاگین هوشمند است که امکان مدیریت و کنترل تمامی سیستم‌های هوشمند را از طریق تلفن همراه هوشمند برای شما فراهم می‌کند. درضمن لازم است اشاره کنیم که این پلاگین هوشمند از دستیارهای صوتی گوگل و آمازون نیز پشتیبانی می‌کند و به خوبی با آن‌ها سازگار است علاوه‌بر این از نقاط قوت این پلاگین هوشمند می‌توان به امکان برنامه‌ریزی قوی اشاره کرد.

x