X

انواع هوشمند سازی

خیلی از مردم از ساختمان هوشمند در ذهن خود غول ساخته‌اند! به گونه‌ای که دائماً با خود فکر می‌کنند که خانه هوشمند تنها مختص افراد پولدار و لاکچری است چراکه هوشمند سازی خانه هزینه خیلی زیادی دارد یا اینطور تصور می‌کنند که کار کردن با سیستم‌های خانه هوشمند کار بسیار سخت و دشواری است به گونه‌ای که به دانش و اطلاعات خاصی نیازمند است درصورتی که تمامی این تصورات کاملا اشتباه است. زمانی که با کارشناسان هوشمند سازی ساختمان صحبت کنید متوجه خواهید شد که هزینه هوشمند سازی ساختمان آنقدرها هم که شما فکر می‌کردید، زیاد نیست و از طرفی نوعی پس‌انداز به حساب می‌آید چراکه موجب می‌شود در مصرف آب و برق و گاز صرفه‌جویی شود از این‌رو مجبور نیستید دائماً فیش‌های آب و برق و گاز را که مبالغ زیادی هستند پرداخت کنید. علاوه‌بر تمامی این‌ها کار کردن با تکنولوژی‌ها و سیستم‌های خانه هوشمند آنقدر راحت است که تمامی افراد از کودک گرفته تا افراد میانسال به راحتی می‌توانند از پس آن بربیایند. 

با زندگی در یک خانه هوشمند نهایت احساس راحتی، امنیت و ایمنی را تجربه خواهید کرد چراکه برای پیاده‌سازی یک خانه هوشمند از سیستم‌های فوق هوشمندی مانند: سیستم روشنایی هوشمند، سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند، سیستم حفاظت و امنیت هوشمند، سیستم صوتی هوشمند، سیستم آبیاری هوشمند و ... استفاده می‌کنند. تمامی این سیستم‌های هوشمند چه از راه دور و چه از راه نزدیک قابل کنترل، مدیریت و برنامه‌ریزی هستند چراکه علاوه‌بر ارتباط با یکدیگر به یک سیستم مرکزی هوشمند متصل می‌شوند. البته نحوه اتصال سیستم‌های هوشمند به یکدیگر و به سیستم مرکزی هوشمند که به آن سیستم مدیریت ساختمان هوشمند می‌گویند به دو روش بیسیم و باسیم است که در ادامه بیشتر با آن‌ها آشنا خواهید شد. 

 

انواع هوشمند سازی ساختمان

هوشمند سازی

هوشمند سازی به پروسه ای گفته می شود که شما می توانید خانه و یا ساختمان خود را به گونه ای طراحی کنید که زمانی که خانه و یا محل کار خود نیستید، از راه دور بتوانید بر آن نظارت داشته باشید. به طور مثال، تصور کنید یک روز گرم تابستانی می خواهید به خانه بروید، اما تمایل دارید قبل از آنکه به خانه برسید کولرهای شما روشن باشند.
 در این شرایط، می توانید با فشردن یک دکمه کولرهای خانه خود را روشن کنید و یا به کولر خانه خود برنامه بدهید که سر ساعت مشخصی روشن یا خاموش شود. با توجه به این موضوع امروزه افراد تلاش می کنند تا برای تجهیز و هوشمند کردن ساختمان های خود اقدام نمایند و فضای راحتی را برای خود خلق کنند.

هوشمند سازی چیست؟

شاید بتوان گفت مدت زیادی است که هوشمند کردن وسایل در زندگی انسان ها باب شده است. به طور مثال، زمانی که تصمیم می گیرد درب پارکینگ خود را باز کنید از وسیله ای به نام ریموت استفاده می کنید و یا زمانی که در حال برنامه دادن به اجاق گاز خود هستید تا سر ساعت مشخصی زیر غذا خاموش شود، در واقع در حال استفاده از یک محصول هوشمند هستید. بهتر است بدانید این امر سبب شده است تا انسان ها زندگی راحت تری را تجربه کنند و حس بهتری داشته باشند.
 به طور کلی، باید بگوییم هر وسیله ای که شما با مشخص کردن یک برنامه برای آن دیگر نیازی نیست که آن را کنترل کنید و می توانید اطمینان داشته باشید که همه چیز به خوبی پیش می رود به هوشمند کردن محیط خانه و یا محل کار شما کمک می کند. در ادامه تلاش می کنیم در مورد این امر توضیحات بیشتری را در اختیار شما قرار دهیم. 

خانه هوشمند چیست؟

خانه هوشمند یکی از آرزوهای دیرینه انسان ها بوده است. اگر به فیلم هایی که در صد سال پیش تولید می شدند نگاه کنید، متوجه می شوید انسان ها آرزوی این امر را داشته اند که برای وسایل اطراف خود برنامه ای را تولید کنند و آنها طبق آن برنامه کارهای خود را پیش ببرند. بهتر است بدانید در این قرن آرزوی انسان ها محقق شده است و آنها می توانند برای هوشمند سازی اقدام کنند. خانه هوشمند به خانه ای گفته می شود که شما می توانید به وسایل الکترونیک آن برنامه بدهید و حتی زمانی که در خانه نیستید، نظارت کاملی بر آن داشته باشید. 

آیا هوشمند کردن به معنای کنترل پذیری است؟

یکی از سوالات پرتکراری که در مورد خانه هوشمند پرسیده می شود در این زمینه است که آیا هوشمند کردن به معنای کنترل پذیری است! پاسخ به این سوال مثبت است! شما می توانید با هوشمند کردن وسایل خانه خود کنترل و نظارت خود را بر آن بیشتر کنید. این موضوع برای کسانی که در خانه خود کودک دارند اهمیت بسیار زیادی دارد. در واقع، بهتر است از دیدگاه دیگری نیز به این موضوع نگاه کنیم. 
هوشمند سازی می تواند انطباق پذیری خانه را بالا ببرد و آن را به گونه ای تنظیم کند که همه چیز طبق نیاز شما باشد. به طور مثال، شما می توانید برنامه روشن و یا خاموش شدن چراغ های منزل خود را از قبل مشخص کنید و یا تلویزیون خود را به گونه ای تنظیم کنید که سر یک ساعت مشخص روشن و سپس خاموش شود. این چیزی است که می دهد برنامه های خانه شما را منظم کند.  

BMS چیست؟

BMS به مجموعه سخت افزارها و نرم افزارهایی گفته می شود که به وسیله آنها می توانید قسمت های مهم و حیاتی خانه را به صورت یکپارچه مدیریت کنید و عملیات مانیتورینگ آن را با موفقیت پیش ببرید. این مجموعه به صورت یکپارچه و مداوم کار می کند و هرگز وقفه ای در کار آنها ایجاد نمی شود. 
همچنین، برنامه هایی که برای آنها تعریف می شوند، به خوبی پیاده سازی می شوند و این موضوع منجر به کاهش هزینه ها و ایجاد امنیت بالا در محیط ساختمان ها می شود. BMS می تواند شامل سرویس های حفاظتی، سرمایشی و گرمایشی، نیروگاه برق اضطراری، دوربین های مدار بسته و کنترل اطفای حریق و پله های برقی باشد. استفاده از این مجموعه محیط منحصر به فردی را برای ساکنان به وجود می آورد و به آنها کمک می کند از بودن در آن محیط لذت ببرند.

آیا خانه هوشمند امنیت بالایی دارد؟

امروزه، امنیت یکی از مهمترین مواردی است که تمامی افراد توجه ویژه ای به آن دارند. هیچ کس تمایل ندارد در خانه ای زندگی کند که ممکن است امنیت آن شکسته شود. به همین دلیل، استفاده از قفل های مختلف و یا درب های محکم مد نظر قرار گرفته است. اما باید بدانید شما می توانید امنیت خانه خود را به طرز شگفت آوری بالا ببرید که حتی حیوانات نیز نتوانند امنیت محیط اطراف شما را از بین ببرند. هوشمند سازی خانه این شرایط را برای شما به وجود می آورد.
 کدهای امنیتی که در ورودی منزل شما تعریف می شوند اجازه نمی دهند عبور و مرور به سادگی صورت گیرد. از طرف دیگر، زمانی که تمامی وسایل خانه شما طبق برنامه پیش می روند می توانید احساس خوبی داشته باشید و مطمن باشید همه چیز سر جای خودش است. هیچ چیز بهتر از این نیست در خانه ای زندگی کنید که امنیت بالایی دارد و شما می توانید در خانه خود استراحت کنید و برنامه های آینده خود را بررسی نمایید.

آیا خانه هوشمند به بهینه سازی انرژی  کمک می کند؟

از جمله مواردی که سبب شده است هوشمند سازی مد نظر قرار گیرد بهینه سازی انرژی است. به طور مثال، تصور کنید شب است و شما احساس سرما می کنید، اما آنقدر خسته هستید و یا حس خواب دارید که نمی توانید از جای خود بلند شوید و کولر را خاموش کنید. در این شرایط، تصور کنید خانه شما هوشمند است و شما برنامه مشخصی را برای کولر تعریف کرده اید. 
در نتیجه، کولر سر زمان مشخصی خاموش می شود و همین امر می تواند در کنار ایجاد فضای امن برای شما، باعث بهینه سازی انرژی شود. با توجه به کمبود انرژی در این روزها، این موضوع بسیار مهم است و می تواند به انسان ها کمک کند در مصرف انرژی صرفه جویی کنند.

 

هوشمند سازی اماکن

همانطور که تا بدینجا به آن اشاره کردیم شما می توانید از این سیستم برای هوشمند سازی اماکن مختلفی استفاده کنید. این سیستم تنها قابل کاربرد در محیط خانه نیست. به طور مثال، شرکت هایی که اسناد مهمی در آنها نگهداری می شود و می خواهند امنیت محیط خود را بالا ببرند می توانند به استفاده از این سیستم توجه داشته باشند. 
بانک ها می توانند از جمله مشتریانی باشند که به راه اندازی سیستم های هوشمند توجه داشته باشند. به ویژه، بخش های امنیتی با استفاده از این سیستم ها می توانند متوجه کوچکترین حرکتی در محیط بانک شوند و این موضوع برای حفظ اسناد و مدارک مهم است.

آیا استفاده از این سیستم به هتل ها پیشنهاد می شود؟

یکی دیگر از مراکزی که باید به هوشمند کردن محیطش توجه داشته باشد هتل ها هستند. هتل ها می توانند به طور ویژه از سیستم های هوشمند گرمایشی و سرمایشی استفاده کنند. این امر میزان انرژی را کاهش می دهد و می تواند تاثیر بسزایی در کاهش هزینه های هتل داشته باشد. 

 • مراکز دیگر برای هوشمند کردن محیط 
 • کارخانه ها 
 • مراکز درمانی و بیمارستان ها 
 • مراکز دولتی و امنیتی 
 • مراکز تجاری و فروشگاه ها 
 • انواع هوشمند سازی

اکنون ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که شما برای هوشمند سازی کدام قسمت های خانه خود می توانید اقدام کنید. بهتر است بدانید با توجه به پیشرفت تکنولوژی تقریبا شما می توانید تمامی بخش های خانه خود را هوشمند کنید و احساس امنیت را در محیط اطراف خود بالا ببرید. امکانات خانه خوشمند به قدری جالب توجه است که شما پس از زندگی در خانه هوشمند دیگر نمی توانید زندگی در فضای دیگری را تجربه کنید. 

امکانات خانه هوشمند

در ادامه تلاش می کنیم به معرفی امکانات خانه هوشمند و هوشمند سازی بپردازیم. 

روشنایی 

 یکی از مهمترین بخش هایی که در ساختمان هوشمند به کار برده می شوند سوییچ ها و دیمرهای هوشمند هستند. این وسایل این قابلیت را دارند تا شما برنامه مشخصی را برای آنها تعریف کنید و به سیستم هوشمند سازی خانه خود اضافه کنید. 
بررسی آمارها نشان می دهند بیش از 30 درصد از برق کشورمان در حوزه روشنایی منازل و محیط های کاری به کار برده می شود که این مقدار بسیار بالاست. شما می توانید با تعریف برنامه برای این سوییچ ها روشنایی منزل خود را کنترل کنید. پس از آن به قبض برق ماه بعد خود نگاهی بیاندازید. متوجه می شوید که چقدر هزینه های شما کاهش یافته است. 

سیستم سرمایشی و گرمایشی 

هر خانه ای باید مجهز به سیستم سرمایشی و گرمایشی باشد که بتواند در فصول سرد سال خانه را گرم کند و در فصول گرم سال خانه را سرد کند. شما می توانید با هوشمند سازی برنامه مشخصی را برای گرما و سرمای خانه خود تعریف کنید. به طور مثال، افراد معمولا در ساعات مشخصی از سال به ویلاهای خود می روند.
 همین امر سبب می شود زمانی که به ویلا وارد می شوند خانه بسیار سرد و یا بسیار گرم باشد و این امر می تواند چالش های زیادی را برای افراد به وجود بیاورند. اما با هوشمند کردن وسایل می توانید زمانی که در ویلا نیستید، در ساعات مشخص سیستم سرمایشی و گرمایشی را روشن کنید و یا قبل از ورود به ویلا سیستم آن را فعال سازید تا در زمان ورد با گرما یا سرمای شدید رو به رو نشوید. 

امنیت ورودی ها 

یکی دیگر از مواردی که سبب شده است هوشمند سازی مد نظر قرار گیرد امنیت بالای ورودی های خانه هاست. سیستم های امینی خانه ها از جمله سنسورهای دما، نور، حرکت و دزدگیرها می توانند به خوبی در خانه های هوشمند کنترل شوند. شما می توانید تمامی ورودی ها را از روی برنامه های گوشی یا تبلیت خود مشاهده کنید. همچنین، این سنسورها به کوچکترین حرکتی حساس هستند و در صورت حرکت افراد ناشناس به زودی به صاحبخانه و یا به پلیس اطلاع می دهند. این موضوع برای کسانی که ویلا دارند بسیار مهم است. زیرا دیگر نیاز نیست در زمانی که در ویلا حضور ندارند، نگران بهم خوردن امنیت ویلای خود باشند. 

یکپارچه سازی تلویزیون ها 

شما می توانید با هوشند سازی خانه خود سیستم تلویزیون ها و سینماهای خانگی را نیز یکپارچه کنید. یکی از مهمترین مزایایی که این کار برای شما به همراه دارد این امر است که دیگر نیاز به ریموت های مختلف برای تمامی تلویزیون ها نیست. این موضوع خطر گم شدن ریموت ها را به میزان زیادی کاهش می دهد. 
از طرف دیگر، شما می توانید برنامه مشخصی را برای تلویزیون یا سینمای خانگی خود تعریف کنید که در یک ساعت مشخص روشن و یا خاموش شود. به طور مثال، تصور کنید می خواهید برنامه ای را سر ساعت مشخصی مشاهده کنید. در این شرایط، تلویزیون هر روز ساعت 4 بعد از ظهر روشن می شود و حتی زمانی که حواستان نیست، به شما یاد آوری می شود که برنامه مورد علاقه تان آغاز شده است. 

آبیاری هوشمند باغچه 

این موضوع می تواند از جمله مواردی باشد که شما را به سمت راه اندازی ساختمان هوشمند بکشاند. حیاط یا باغچه از مهمترین بخش هایی هستند که در هر ویلا یا باغچه وجود دارد. حفظ سبزی و زیبایی این محیط باید در اولویت باشد.

 زیرا این امر هم می تواند از لحاظ روانی و هم از لحاظ جسمانی سلامتی را تحت تاثیر قرار دهد. شما می توانید با نصب سیستم هوشمند در باغچه و یا حیاط برای آن برنامه مشخصی را تعریف کنید. در این صورت، آبیاری طبق برنامه صورت می گیرد و شما می توانید اطمینان خاطر داشته باشید حتی زمانی که در منزل یا ویلا نیستید، از چمن ها و گیاهان شما محافظت می شود. 

ساختمان هوشمند

یکی از سوالات پرتکراری که در زمان هوشمند سازی پرسیده می شود در مورد هزینه های این کار است! در همین جا به شما می گوییم با توجه به این موضوع که قرار است تمامی وسایل هوشمند شوند شما باید برخی از موارد را خریداری کنید. در این وسایل از تراشه های ریزی استفاده شده است که روزهای زیادی در مورد آنها تحقیق شده است. بدیهی است که هزینه خرید این وسایل کمی بالا باشد. اما بهتر است این موضوع را از جنبه های دیگر نیز مد نظر داشته باشیم.
وقتی شما یک ساختمان هوشمند دارید و می خواهید آن را به فروش برسانید، قیمت بسیار زیادی به خانه شما افزوده می شود. در واقع ممکن است شما x تومان برای هوشمند سازی هزینه کنید، اما در زمان فروش این کار 3x به مبلغ خانه شما می افزاید. از طرف دیگر، امنیت و آرامشی که در خانه شما برقرار می شود بسیار بیشتر از این مبالغ است و هیچ گونه ارزشی را نمی توان برای آن در نظر گرفت. به همین دلیل، زمانی که مبلغ مشخصی برای هوشمند کردن خانه و یا ویلای شما پیشنهاد می شود بهتر است نگاه بلند مدت تری داشته باشید. 

 کاربرد هوشمند سازی

 • هوشمند سازی باعث افزایش ایمنی محیط زندگی و یا کار می شود. 
 • این کار سبب می شود محیط لوکسی داشته باشید و از بودن در آن لذت ببرید. 
 • کیفیت این محصولات بسیار بالاست و شما می توانید مدت زمان زیادی از آن استفاده کنید ( این موضوع می تواند توجیه دیگری بر هزینه های این کار باشد)
 • نصب و راه اندازی سیستم های هوشمند بسیار ساده است و این سیستم ها قابلیت ارتقا را دارند. 
 • در زمانی که در خانه نیستید، می توانید کنترل همه تجهیزات را داشته باشید. 
 • هوشمند سازی شرایط را برای کنترل کودکان و سالمندان فراهم می سازد. 
 • در زمان نصب این سیستم نیاز به سیم کشی های پیچیده در تابلو برق نیست و تنها باید تغییرات کمی به وجود بیاید.
 • گستردگی و تنوع این محصولات بسیار بالاست. 
 • این سیستم ها را می توان در تمامی پروژه ها اجرا کرد، حتی زمانی که خانه کاغذ دیواری شده است.

آیا نگهداری از این سیستم ساده است؟

شرکت هایی که در زمینه تولید سیستم های هوشمند فعالیت دارند همواره در تلاش هستند تا با به کار گیری سیستم های آی تی و سیستم های هوش مصنوعی محصولاتی منحصر به فرد را تولید کنند. همچنین، این موارد دارای نصب و نگهداری بسیار ساده ای هستند. 
شما نیاز دارید گاهی نرم افزارها را آپدیت کنید. این کار را می توانید خودتان انجام دهید و یا از کارشناسان بخواهید این کار را انجام دهند. توصیه ما به شما این است که از کارشناسان بخواهید به صورت دوره ای سیستم های شما را بازنگری کنند و در صورت نیاز سریعا آپدیت نمایند. در این شرایط، می توانید بدون دغدغه از این سیستم استفاده کنید. 

در این سیستم چه سناریوهایی را می توان تعریف کرد؟

با توجه به اطلاعاتی که تا بدینجا در اختیار شما قرار داده ایم، دیگر می توانید حدس بزنید که کدام سناریوها بر روی این سیستم تعریف می شود. این سناریوها به شرح زیر هستند:

 1. سناریو خواب ( به طور مثال چه ساعتی چراغ ها خاموش شوند و چه ساعتی چراغ ها روشن شوند)
 2. سناریو مسافرت ( به طور مثال چه ساعتی سیستم آبیاری باغچه ها فعال شود و یا تغییرات به صاحبخانه ارسال شوند) 
 3. سناریو ورود و خروج کودکان ( به طور مثال ورود و خروج کودکان به والدین آنها اطلاع داده شود) 
 4. در کنار این موارد می توانید سناریوهای دیگری را مانند سناریو ورود مهمان، سناریوهای امنیتی و سناریوهای سینماهای خانگی تعریف کنید. 

 

هوشمند سازی ساختمان


این سیستم‌های هوشمند و سیستم مرکزی هوشمند هستند که یک خانه معمولی را به یک خانه هوشمند تبدیل می‌کنند. همانطور که اشاره کردیم سیستم‌های هوشمند متعددی وجود دارند که علاوه‌بر اینکه با یکدیگر ارتباط دارند به یک نقطه مرکزی یعنی سیستم مدیریت ساختمان هوشمند نیز متصل می‌شوند و این سیستم مدیریت ساختمان هوشمند است که به عنوان یک سیستم مرکزی امکان کنترل، مدیریت و برنامه‌ریزی هر یک از سیستم‌های هوشمند را چه از راه دور و چه از راه نزدیک برای تمامی اهالی خانه فراهم می‌کند. به گونه‌ای که وقتی شما در منزل خود حضور دارید می‌توانید با استفاده از یکی از دیوایس‌های خود مانند اسمارت فون تمامی سیستم‌های هوشمندی که در منزل شما پیاده‌سازی شده‌اند را مدیریت، کنترل و برنامه‌ریزی کنید و درصورتی که خاج از منزل خود باشید می‌توانید از طریق اپلیکیشن خانه هوشمند یا Smart Home تمامی سیستم‌های هوشمند موجود در منزل خود را کنترل کنید. 

روش های هوشمند سازی ساختمان

زمانی که می خواهید این سیستم را در ساختمان خود راه اندازی کنید، باید یک کنترل کننده مرکزی داشته باشید. کنترل کننده مرکزی در حکم قلب سیستم است و می تواند تمامی سیستم ها را به صورت یکپارچه پیش ببرد. تمامی کنترل دهنده ها با این بخش در تماس هستند و تمامی دستورات ابتدا در این سیستم پیاده سازی می شود. 
پس از آن نوبت به پروتکل های ارتباطی می رسد. پروتکل های ارتباطی به مسیر های استاندارد و قابل قبولی گفته می شود که همه بخش های یک سیستم می توانند اطلاعات را بین خودشان جا به جا کنند. پس از آن رابط های کاربری، سنسورها و عملگرها وارد این سیستم می شوند تا سیستم یکپارچه ای را ایجاد کنند. با توجه به این موضوع که این کار یک کار تخصصی است، شما باید از افراد متخصص بخواهید که عملیات نصب و یکپارچه سازی سیستم های هوشمند را برای شما انجام دهند. در غیر اینصورت، ممکن است سیستم ها به خوبی نصب نشوند و دیگر کارآیی مناسبی نخواهند داشت.

هزینه هوشمند سازی ساختمان

هزینه هوشمند سازی ساختمان به مواردی بستگی دارد که شما انتخاب می کنید. همچنین، امروزه این سیستم ها از برندهای مختلف در بازار موجود هستند و شما می توانید با توجه به بودجه و سلیقه خود یکی از آنها را انتخاب کنید. به همین دلیل، اگر می خواهید هزینه دقیقی داشته باشید، می توانید با کارشناسان فروش ما در تماس باشید و مشاوره های تخصصی را از آنها دریافت نمایید. 

سیستم هوشمند سازی را از کجا دریافت کنیم؟

تا بدینجا تلاش کردیم  اطلاعات کاملی را در مورد سیستم هوشمند سازی در اختیار شما قرار دهیم. همانطور که متوجه شده اید این سیستم ها می توانند تمامی موارد را برای شما بهینه کنند. به طور مثال، شما می توانید برنامه ای را در نظر داشته باشید که سیستم گرمایشی و سرمایشی به طور اتوماتیک روشن یا خاموش شود. استفاده از این سیستم امنیت زیادی را در محیط خانه و یا محل کار به وجود می آورد. به ویژه اگر دارای کودک هستید و یا از فرد سالمندی در خانه مراقبت می کنید، این موضوع اهمیت زیادی دارد. 
بهتر است بدانید کاربرد این سیستم ها بسیار گسترده است. شما می توانید این سیستم ها را در هتل ها، مراکز دولتی و اداری، آموزشگاه های بزرگ و مراکز درمانی و بهداشتی به کار ببرید. این سیستم ها می توانند محیط را یکپارچه کنند و خطر بروز مشکلات را به میزان زیادی کاهش دهند. استفاده از این سیستم ها هزینه بردار است، اما این هزینه می تواند بازگشت زیادی داشته باشد و به طور کلی بر روی قیمت ملک اثر می گذارد. برای کسب اطلاعات بیشتر د زمینه نصب و راه اندازی سیستم های هوشمند سازی می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید.
 

انواع سیستم‌های هوشمند

•    سیستم روشنایی هوشمند
•    سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند
•    سیستم صوتی و تصویری هوشمند
•    سیستم حفاظت و امنیت هوشمند
•    سیستم آبیاری هوشمند
•    استخر، سونا و جکوزی هوشمند
•    پرده برقی هوشمند
•    آسانسور هوشمند
•    آیفون تصویری هوشمند
•    و ...

انواع روش های هوشمند سازی ساختمان

همانطور که اشاره کردیم برای هوشمند سازی ساختمان یعنی برقراری ارتباط بین سیستم‌های هوشمند با یکدیگر و اتصال آن‌ها به سیستم مدیریت هوشمند ساختمان دو روش وجود دارد به گونه‌ای که یا از شبکه Wi-Fi برای ایجاد ارتباط بین سیستم‌های هوشمند با یکدیگر و با سیستم مدیریت هوشمند ساختمان استفاده می‌شود یا از طریق کابل کشی. بنابراین انواع روش‌های هوشمند سازی ساختمان شامل: هوشمند سازی منزل بیسیم و هوشمند سازی ساختمان باسیم است. در ادامه با هر یک از این روش‌های هوشمند سازی ساختمان بیشتر آشنا خواهید شد. 


•    هوشمند سازی ساختمان بیسیم


در این روش از هوشمندسازی ساختمان، از شبکه Wi-Fi برای ارتباط بین سیستم‌های هوشمند با یکدیگر و با سیستم مدیریت هوشمند استفاده می‌کنند. این روش از هوشمند‌ سازی ساختمان در کنار سیم‌کشی و تابلو برق سنتی ساختمان قابل اجرا است به گونه‌ای که می‌توانید با حفظ سیم‌کشی و تابلو برق سنتی ساختمان خود، تکنولوژی هوشمند سازی را در آن پیاده‌سازی کنید. از این‌رو هیچ‌گونه نیازی به تخریب و خرج اضافه نیست. بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم که در صورتی که قصد ندارید سیم‌کشی و تابلو برق سنتی ساختمان خود را تعویض کنید و نمی‌خواهید با تخریب کردن خرج اضافه برای خود بتراشید از این روش برای هوشمند سازی ساختمان خود استفاده کنید. البته لازم است اشاره کنیم که در این روش از هوشمند سازی ساختمان امکان قطع ارتباط بین سیستم‌های هوشمند با یکدیگر و با سیستم هوشمند مرکزی وجود دارد. چراکه در صورت قطع اینترنت یا بروز مشکلی برای مودم ارتباط بین تمامی سیستم‌های هوشمند با یکدیگر و با سیستم هوشمند مرکزی قطع خواهد شد. از این‌رو در کنترل، مدیریت و برنامه‌ریزی سیستم‌های هوشمند خلل ایجاد می‌شود.  


•    هوشمند سازی ساختمان باسیم


این روش از هوشمند سازی ساختمان کاملا با روش بیسیم متفاوت است به گونه‌ای که بجای استفاده از شبکه Wi-Fi برای برقراری ارتباط از کابل‌کشی استفاده می‌گردد. از این‌رو باید سیم‌کشی و تابلو برق سنتی ساختمان به صورت کامل تعویض گردد بنابراین این روش از هوشمند سازی ساختمان به تخریب نیاز دارد از این‌رو هزینه‌های شما را افزایش می‌دهد. اما در صورتی که قصد دارید از این روش برای هوشمند سازی ساختمان خود استفاده کنید به شما پیشنهاد می‌کنیم که آن را در خانه‌ای که در حال ساخت است پیاده‌سازی کنید تا در آینده نیازی به تخریب و هزینه‌های اضافی برای تعویض سیم‌کشی و تابلو برق نباشد. مهم‌ترین مزیتی که این روش نسبت به هوشمند سازی ساختمان بیسیم دارد این است که در این روش هیچ‌گونه قطعی ارتباط بین سیستم‌های هوشمند با یکدیگر و با سیستم مدیریت هوشمند رخ نمی‌دهد از این‌رو هیچ‌گونه خللی در کنترل، مدیریت و برنامه‌ریزی سیستم‌های هوشمند رخ نخواهد داد. در کل نمی‌توان گفت که هوشمند سازی ساختمان به روش بیسیم بهتر است یا باسیم. چراکه هر یک از این روش‌های هوشمند سازی ساختمان در شرایط منحصربه‌فردی کاربردهای خود را دارند. 
 

نرم افزار (اپلیکیشن) خانه هوشمند

سیستم (کنترل) هوشمند چیست و چه کاربردی‌هایی دارد؟

انواع روش‌های هوشمندسازی ساختمان

تجهیزات هوشمندسازی (ساختمان)

پکیج هوشمندسازی ساختمان

هوشمندسازی بی سیم و تفاوت آن با هوشمندسازی سیمی

هوشمندسازی استخر

سنسور حرکتی کوچک

امکانات  و ویژگی های خانه هوشمند

پروتکل های خانه هوشمند

هوشمندسازی ساختمان

انواع تجهیزات هوشمند

قیمت هوشمندسازی خانه

خانه هوشمند چیست