X

انواع هوشمندسازی

خیلی از مردم از خانه هوشمند در ذهن خود غول ساخته‌اند! به گونه‌ای که دائماً با خود فکر می‌کنند که خانه هوشمند تنها مختص افراد پولدار و لاکچری است چراکه هوشمندسازی خانه هزینه خیلی زیادی دارد یا اینطور تصور می‌کنند که کار کردن با سیستم‌های خانه هوشمند کار بسیار سخت و دشواری است به گونه‌ای که به دانش و اطلاعات خاصی نیازمند است درصورتی که تمامی این تصورات کاملا اشتباه است. زمانی که با کارشناسان هوشمندسازی ساختمان صحبت کنید متوجه خواهید شد که هزینه هوشمندسازی ساختمان آنقدرها هم که شما فکر می‌کردید، زیاد نیست و از طرفی نوعی پس‌انداز به حساب می‌آید چراکه موجب می‌شود در مصرف آب و برق و گاز صرفه‌جویی شود از این‌رو مجبور نیستید دائماً فیش‌های آب و برق و گاز را که مبالغ زیادی هستند پرداخت کنید. علاوه‌بر تمامی این‌ها کار کردن با تکنولوژی‌ها و سیستم‌های خانه هوشمند آنقدر راحت است که تمامی افراد از کودک گرفته تا افراد میانسال به راحتی می‌توانند از پس آن بربیایند. 


با زندگی در یک خانه هوشمند نهایت احساس راحتی، امنیت و ایمنی را تجربه خواهید کرد چراکه برای پیاده‌سازی یک خانه هوشمند از سیستم‌های فوق هوشمندی مانند: سیستم روشنایی هوشمند، سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند، سیستم حفاظت و امنیت هوشمند، سیستم صوتی هوشمند، سیستم آبیاری هوشمند و ... استفاده می‌کنند. تمامی این سیستم‌های هوشمند چه از راه دور و چه از راه نزدیک قابل کنترل، مدیریت و برنامه‌ریزی هستند چراکه علاوه‌بر ارتباط با یکدیگر به یک سیستم مرکزی هوشمند متصل می‌شوند. البته نحوه اتصال سیستم‌های هوشمند به یکدیگر و به سیستم مرکزی هوشمند که به آن سیستم مدیریت ساختمان هوشمند می‌گویند به دو روش بیسیم و باسیم است که در ادامه بیشتر با آن‌ها آشنا خواهید شد. 

 

انواع هوشمند سازی ساختمان


هوشمندسازی ساختمان


این سیستم‌های هوشمند و سیستم مرکزی هوشمند هستند که یک خانه معمولی را به یک خانه هوشمند تبدیل می‌کنند. همانطور که اشاره کردیم سیستم‌های هوشمند متعددی وجود دارند که علاوه‌بر اینکه با یکدیگر ارتباط دارند به یک نقطه مرکزی یعنی سیستم مدیریت ساختمان هوشمند نیز متصل می‌شوند و این سیستم مدیریت ساختمان هوشمند است که به عنوان یک سیستم مرکزی امکان کنترل، مدیریت و برنامه‌ریزی هر یک از سیستم‌های هوشمند را چه از راه دور و چه از راه نزدیک برای تمامی اهالی خانه فراهم می‌کند. به گونه‌ای که وقتی شما در منزل خود حضور دارید می‌توانید با استفاده از یکی از دیوایس‌های خود مانند اسمارت فون تمامی سیستم‌های هوشمندی که در منزل شما پیاده‌سازی شده‌اند را مدیریت، کنترل و برنامه‌ریزی کنید و درصورتی که خاج از منزل خود باشید می‌توانید از طریق اپلیکیشن خانه هوشمند یا Smart Home تمامی سیستم‌های هوشمند موجود در منزل خود را کنترل کنید. 


انواع سیستم‌های هوشمند


•    سیستم روشنایی هوشمند
•    سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند
•    سیستم صوتی و تصویری هوشمند
•    سیستم حفاظت و امنیت هوشمند
•    سیستم آبیاری هوشمند
•    استخر، سونا و جکوزی هوشمند
•    پرده برقی هوشمند
•    آسانسور هوشمند
•    آیفون تصویری هوشمند
•    و ...

انواع روشهای هوشمندسازی ساختمان

همانطور که اشاره کردیم برای هوشمندسازی ساختمان یعنی برقراری ارتباط بین سیستم‌های هوشمند با یکدیگر و اتصال آن‌ها به سیستم مدیریت هوشمند ساختمان دو روش وجود دارد به گونه‌ای که یا از شبکه Wi-Fi برای ایجاد ارتباط بین سیستم‌های هوشمند با یکدیگر و با سیستم مدیریت هوشمند ساختمان استفاده می‌شود یا از طریق کابل کشی. بنابراین انواع روش‌های هوشمندسازی ساختمان شامل: هوشمندسازی ساختمان بیسیم و هوشمندسازی ساختمان باسیم است. در ادامه با هر یک از این روش‌های هوشمندسازی ساختمان بیشتر آشنا خواهید شد. 


•    هوشمندسازی ساختمان بیسیم


در این روش از هوشمندسازی ساختمان، از شبکه Wi-Fi برای ارتباط بین سیستم‌های هوشمند با یکدیگر و با سیستم مدیریت هوشمند استفاده می‌کنند. این روش از هوشمند‌سازی ساختمان در کنار سیم‌کشی و تابلو برق سنتی ساختمان قابل اجرا است به گونه‌ای که می‌توانید با حفظ سیم‌کشی و تابلو برق سنتی ساختمان خود، تکنولوژی هوشمندسازی را در آن پیاده‌سازی کنید. از این‌رو هیچ‌گونه نیازی به تخریب و خرج اضافه نیست. بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم که در صورتی که قصد ندارید سیم‌کشی و تابلو برق سنتی ساختمان خود را تعویض کنید و نمی‌خواهید با تخریب کردن خرج اضافه برای خود بتراشید از این روش برای هوشمندسازی ساختمان خود استفاده کنید. البته لازم است اشاره کنیم که در این روش از هوشمندسازی ساختمان امکان قطع ارتباط بین سیستم‌های هوشمند با یکدیگر و با سیستم هوشمند مرکزی وجود دارد. چراکه در صورت قطع اینترنت یا بروز مشکلی برای مودم ارتباط بین تمامی سیستم‌های هوشمند با یکدیگر و با سیستم هوشمند مرکزی قطع خواهد شد. از این‌رو در کنترل، مدیریت و برنامه‌ریزی سیستم‌های هوشمند خلل ایجاد می‌شود.  


•    هوشمندسازی ساختمان باسیم


این روش از هوشمندسازی ساختمان کاملا با روش بیسیم متفاوت است به گونه‌ای که بجای استفاده از شبکه Wi-Fi برای برقراری ارتباط از کابل‌کشی استفاده می‌گردد. از این‌رو باید سیم‌کشی و تابلو برق سنتی ساختمان به صورت کامل تعویض گردد بنابراین این روش از هوشمندسازی ساختمان به تخریب نیاز دارد از این‌رو هزینه‌های شما را افزایش می‌دهد. اما در صورتی که قصد دارید از این روش برای هوشمندسازی ساختمان خود استفاده کنید به شما پیشنهاد می‌کنیم که آن را در خانه‌ای که در حال ساخت است پیاده‌سازی کنید تا در آینده نیازی به تخریب و هزینه‌های اضافی برای تعویض سیم‌کشی و تابلو برق نباشد. مهم‌ترین مزیتی که این روش نسبت به هوشمندسازی ساختمان بیسیم دارد این است که در این روش هیچ‌گونه قطعی ارتباط بین سیستم‌های هوشمند با یکدیگر و با سیستم مدیریت هوشمند رخ نمی‌دهد از این‌رو هیچ‌گونه خللی در کنترل، مدیریت و برنامه‌ریزی سیستم‌های هوشمند رخ نخواهد داد. در کل نمی‌توان گفت که هوشمندسازی ساختمان به روش بیسیم بهتر است یا باسیم. چراکه هر یک از این روش‌های هوشمندسازی ساختمان در شرایط منحصربه‌فردی کاربردهای خود را دارند. 
 

x